România va fabrica, la Ploieşti, rachete interceptoare de ultimă generaţie. Nu numai pentru apărare, ci și pentru export, speră aleșii. Parteneriatul semnat între Electromecanica Ploieşti şi firma americană care produce astftel de armament poate să însemne renaşterea industriei de apărare. Ministrul Apărării, Vasile Dîncu, a declarat că rachetele SkyCeptor ar putea fi folosite în țara noastră „de mâine, dacă ar fi terminate”, fiind adaptate la sistemul Patriot, care „este o capabilitate fantastică pentru noi”, a completat oficialul.

România va fabrica rachete interceptoare de ultimă generație

Întâlnirea a avut loc în dimineața zilei de 4 mai, la sediul Electromecanica, de lângă Ploiești. Ministrul Apărării, Vasile Dîncu, prezent la eveniment, a subliniat importanța revitalizării industriei de apărare.

Memorandumul semnat la Ploiești poate însemna și un start al exportului de echipamente militare, speră oficialul, care susține că țara noastră poate să joace un rol important pe piața Europei de Est.

„Toată lumea este interesată de forţa de muncă. Trebuie să recâştigăm industria noastră de apărare, să recâştigăm specialiştii, să întinerim forţa de muncă din apărare", a declarat Vasile Dîncu.

Sistemul SkyCeptor este unul potrivit îndeosebi pentru țările din Europa Centrală și de Est. România va devenit prima țară care va folosi cea mai nouă versiune a acestui sistem de apărare.

„Este un sistem foarte performant, însă are avantajul fantastic că este mai ieftin, deci şi-l poate permite oricine", a continuat ministrul Apărării Naționale.

SkyCeptor este o rachetă interceptoare care poate doborî rachete balistice și de croazieră, cât și alte tipuri de amenințări avansate în aer. „Cred cu tărie că semnarea acestui memorandum înseamnă mai mult decât un angajament de afaceri, reprezintă începutul unui parteneriat pe termen lung între noi toţi", a spus Wesley Kremer, președintele companie americane Raytheon.

„Electromecanica Ploieşti şi Romarm să vină şi cu componanenta de cercetare/dezvoltare. Este important ca pe lângă facilitatea de producţie să venim şi cu partea de inovare", a explicat Florin Spătaru, ministrul Economiei.

Citeste si:
Primele rezultate ale anchetei privind rachetele care au ajuns în...
Primele rezultate ale...

Foto: Captura video Orange Sport România

Declarațiile lui Vasile Dîncu despre SkyCeptor

„Noi am putea să folosim aceste rachete de mâine, dacă ar fi terminate, dar cu siguranță că noi vom fi primii beneficiari ai acestui sistem de rachete. După câte știu eu și știu sistemul SkyCeptor, el este adaptat pentru sistemul Patriot. (...) Este un sistem foarte performant, însă are avantajul fantastic că este mai ieftin, deci și-l poate permite oricine. Noi, de la Ministerul Apărării, suntem evident interesați.

Avem sisteme Patriot cumpărate în varianta lor maximă, să spunem așa, însă sigur că ne interesează să completăm în sistemul nostru de apărare, să completăm cu asemenea tip de rachetă”, a declarat ministrul Apărării, Vasile Dîncu.

Citeste si:
Dîncu a rămas fără Apărare: Gafele care au dus la plecarea sa din...
Dîncu a rămas fără Apărare:...

„Sper să nu fie nevoie să le folosim, dar am putea să le folosim. Deci este o capacitate, o capabilitate fantastică pentru noi. Este una din capabilitățile de care avem nevoie în viitor, pentru că să completăm partea noastră de înzestrare, așa cum există în sistemul NATO, ca să putem să răspundem chestionarului NATO că avem bifat și acest capitol”, a mai spus Vasile Dîncu.

„Noi nu putem să achiziționăm decât produse care există. Deci putem să facem contracte numai în momentul când se apropie procesul de fabricație, dar cu siguranță noi vom fi primii beneficiari. În planul nostru de înzestrare, există aceste rachete. Nu știu cât o să putem produce. Pentru început nu știu dacă se va produce pentru export, pentru că avem noi o nevoie esențială.

Citeste si:
Premierul Nicolae Ciucă preia funcția de ministru interimar al...
Premierul Nicolae Ciucă preia...

Deci aici nevoie există, clientul există. Problema este doar să putem produce cât mai repede și cât mai multe, pentru că avem nevoie”, a mai spus ministrul Vasile Dîncu, citat de Mediafax.


Despre autor:

Alexandra Chivu
Alexandra Chivu scrie pentru 9AM din anul 2021, iar în prezent ocupă funcția de redactor-șef. Ea și-a început activitatea în presă în 2016, în cadrul Facultății de Jurnalism, unde a scris câteva articole pentru site-ul instituției. Ulterior, a publicat materiale în ziarul „Ultimă oră”. Și de aici a început greul. Primul impact important în carieră a fost în cadrul Digi FM, unde a redactat știri de radio. A început munca la revista Ciao, în 2017. Nu a poposit și a continuat la Fanatik, din 2018 până în 2019. În paralel, benevol, s-a ocupat în câteva rânduri de pagina de Facebook SOS Autism Brăila. Din 2019 și până în 2021 a lucrat la Playtech, apoi a ajuns în prezentul numit 9AM.
Mai multe

Ultima actualizare: 5 Mai 2022 - 10 : 05

Abonează-te pe

Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.