Președintele Klaus Iohannis a reacționat după decizia CEDO în care s-a stabilit că Laura Codruța Kovesi a fost demisă de la șefia DNA în mod abuziv.
Iohannis a criticat CCR, spunând că și-a pierdut credibilitatea, iar că decizia CEDO demonstrează și mai mult necesitatea reformării Curții Constituționale.
„Sfidând toate argumentele pe care le-am invocat atunci, CCR a decis revocarea sa din funcție la propunerea unui ministru al justiției de tristă amintire. O asemenea decizie a CEDO, fără precedent, nu poate rămâne fără consecințe. Credibilitatea CCR, afectată oricum de decizii controversate, e și mai puternic zdruncinată. CCR e obligată să respecte la rândul ei Constituția. CCR are obligația de a revizui de îndată decizia referitoare la revocarea doamnei Kovesi. Decizia CEDO de azi ne arată cât de necesară e o reformă a CCR”, a declarat președintele Klaus Iohannis, potrivit g4media.ro.
PSD - „Partidul care a construit o legislație menită să îi protejeze pe infractori”
Președintele nu a ratat nici de această dată să atace PSD.
„E clar că Parlamentul de azi, dominat de PSD, a dovedit că nu e capabil să ia decizii pentru protejarea cetățenilor. E partidul care a construit o legislație penală menită să îi protejeze pe infractori. PSD a orchestrat comisii peste comisii de anchetă menite să-i discrediteze pe cei potrivnici. Nu mă aștept ca azi PSD să se grăbească să înființeze o comisie parlamentară. Însă nu mă îndoiesc că românii vor sancționa PSD prin vot pentru toate aceste acțiuni extrem de grave”, a mai spus Iohannis.
Decizia CEDO pentru Kovesi
Laura Codruța Kovesi a câștigat la CEDO procesul intentat împotriva României, după ce aceasta a fost demisă de la șefia DNA.
Curtea Europeană a Drepturilor Omului a finalizat procesul intentat de Laura Codruța Kovesi, iar concluzia îi dă dreptate fostului procuror șef. Conform CEDO, aceasta a fost demisă în mod abuziv,. iar fosta șefă a parchetului nu a avut posibilitatea de a contesta decizia.
Alegeri România 2024. Când ar putea avea loc cele patru tipuri de...
Kovesi a atacat decizia de revocare din funcția de procuror-șef al DNA în decembrie 2018. Aceasta arăta că i-au fost încălcate drepturile omului.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro