Mai mulți dentiști din Franța au inițiat o mișcare de protest nud, din cauza faptului că autoritățile nu le pun la dispoziție echipamente de protecție.
Pentru că sunt obligați să reia activitatea în cabinetele stomatologice, dar și pentru că nu primesc echipamente de protecție împotriva noului virus, dentiștii francezi au lansat un protest inedit.
Aceștia au început să pozeze nud în cabinete, pentru a trage un semnal de alarmă asupra problemelor pe care le întâmpină. Aceștia vor să sugereze faptul că, fără echipamentele de protecție necesare, sunt absolut goi în fața noului virus.
Dentiștii sunt printre medicii cu cel mai mare risc de infectare, datorită specificului meseriei, ce îi ține în contact cu aerosolii pacienților.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Putinică, Microsoft: Cum lucrezi? Îmbrățișezi tehnologia sau te speli pe mâini?
Sursa: start-up.ro
-
Ziua Pădurilor: cum poți produce sustenabil hârtie, fără să distrugi pădurile
Sursa: green.start-up.ro
-
Cât costă carnea de miel în 2023? Prețurile din magazine și de la fermieri
Sursa: retail.ro
-
Sebastian Burduja: „Sectorul bancar a mobilizat sectorul public”
Sursa: futurebanking.ro
-
Roșu în gât: Ce afecțiuni poate indica?
Sursa: garbo.ro
-
Ford a prezentat al doilea SUV electric. Noul Explorer folosește platforma...
Sursa: wall-street.ro
-
Horoscop: Cele mai norocoase zile din săptămână, lună sau an pentru zodia Leu
Sursa: kudika.ro