Institutul seismologic din Filipine a stabilit nivelul 3 de alerta, desi initial decretase nivelul 2. Specialistii sunt de parere ca se poate produce o eruptie iminenta de magma.
Duminica, in jurul pranzului, au fost doua eruptii freatice, informeaza Institutul Filipinez de Vulcanologie si Seismologie (Phivolcs).
Vulcanul a erupt de 50 de ori pana acum. Cea mai recenta eruptie a vulcanului de 2.472 de metri, s-a produs in mai 2013 si a fost soldata cu victime; cinci turisti au murit atunci, iar alte sapte persoane au fost ranite.
Phivolcs a anuntat ca vulcanul "prezinta o instabilitate crescuta si are magma in crater, astfel incat este posibil sa se produca o eruptie periculoasa in decurs de cateva saptamani sau chiar zile", potrivit Stirileprotv.ro.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 12–18 ianuarie 2026 – Claritate, echilibru și decizii...
Sursa: garbo.ro
-
Replica care l-a enervat pe Trump! Ce i-a transmis George Clooney după ce a...
Sursa: kudika.ro