Stat Islamic revendica atacul de joi, de la Nisa, conform organului de propaganda al grupului jihadist, Amaq, iar Ministerul de Interne francez a luat act de aceasta revendicare si ii verifica autenticitatea, scrie Le Figaro, potrivit NEWS.ro.
"Autorul operatiunii de la Nisa este un soldat al Statului Islamic. El a executat o operatiune ca raspuns la apelurile lansate de a lua ca tinte cetatenii statelor coalitiei care lupta imotriva Statului Islamic", anunta Amaq, citand o "sursa de securitate".
Potrivit unei surse apropiate anchetei, contactata de Le Figaro, Miisterul de Interne a luat act de revendicare dar ii verifica autenticitatea.
Atacul de joi, de la Nisa, cand un tunisian a intrat cu camionul in multimea care privea focurile de artificii cu ocazia Zilei Nationale a Frantei, s-a soldat cu 84 de morti si cu peste 200 de raniti.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro
-
Tratamente naturiste pentru bilă leneșă: ceaiuri, rețete medicinale, alimente...
Sursa: garbo.ro