Papa Francisc anunta ca va elimina din posturi episcopii care au dat dovada de neglijenta in cazurile de pedofilie
Episcopii care au dat dovada de neglijenta atunci cand au avut de a face cu cazuri in care preoti catolici au fost acuzati de abuzuri sexuale asupra minorilor vor fin investigati si ar putea fi revocati din functii, anunta un decret papal facut public sambata, potrivit Reuters.
Papa Francisc a infiintat in 2014 o comisie a Vaticanului cu misiunea de a stabili cele mai bune practici pentru a eradica abuzul in parohii.
Biserica Romano-Catolica a fost zguduita in ultimii 15 ani de scandaluri in care au fost implicati preoti acuzati ca abuzat sexual minori, si care au fost transferati dintr-o parohie in alta in loc sa fie predati autoritatilor si caterisiti, conform hotnews.ro.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Pe 16 aprilie 2007, Liviu Librescu, profesor român la Virginia Tech, a salvat...
Sursa: kudika.ro
-
Copilul doarme doar cu tine: cum îl muți în patul lui fără traumă, fără lupte...
Sursa: garbo.ro