"in Romania si in alte tari atitudinea impotriva maghiarilor a atins cote comparabile cu antisemitismul si sentimentul antirom. Pogromul de la Targu Mures, din 1990, a fost un astfel de moment, dar sunt si demonstratiile pentru autonomia regionala, care sunt combatute similar.
Trebuie ca in plan european sa existe actiuni concertate impotriva acestor manifestari. Am rugamintea sa procedam nu numai impotriva statelor terte, ci si impotriva actiunilor interne de acest tip", a apreciat Laszlo Tokes in plenul PE, citat de evz.ro.
Ponta: Ne-am imbogati daca am cere daune pentru aberatiile lui Tokes
Tokes, membru al grupului PPE, desi a demisionat din UDMR, a facut aceste aprecieri in cadrul unei dezbateri despre „Combaterea mai ferma a rasismului, a xenofobiei si a infractiunilor inspirate de ura”.
Tokes: UDMR trateaza ungurimea din Transilvania ca pe supusii sai feudali
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Cum putem să fim ”fashionable” fără să facem mai mult rău planetei
Sursa: green.start-up.ro
-
Sebastian Doroftei, Codezilla: Cum crești un business sănătos în servicii IT
Sursa: start-up.ro
-
Trecerea la cloud - la ce trebuie să fie atente băncile?
Sursa: futurebanking.ro
-
Iubirea care te-a rănit nu a fost pentru tine! Ea doar te-a învățat ce nu...
Sursa: garbo.ro
-
Rinda Hartner, acuzații și reproșuri dure la adresa primul soț al regretatei...
Sursa: kudika.ro
-
Ce activități organizează ParkLake cu ocazia sărbătorilor de iarnă
Sursa: retail.ro
-
GRAFICE: Chiriile au crescut cu 22% față de anul trecut. Brașovul și Clujul,...
Sursa: wall-street.ro