Incredibil29 Mai 201916:18de Clara Vacaru

Lectura de 2 minute

Social-democratul Marcel Ciolacu a fost ales, la 29 mai 2019, de plenul Camerei Deputatilor in functia de presedinte al acestui for.

Ion-Marcel Ciolacu s-a nascut la 28 noiembrie 1967. A absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Ecologice din Bucuresti (1991-1995) si a urmat cursurile de masterat in Managementul finantelor publice la Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative (2010-2012).

A urmat cursuri postuniversitare in domeniul economiei dezvoltarii locale, managementul relatiilor publice locale, drept administrativ, finante publice, la Universitatea Ecologica din Bucuresti (2003-2004), si in domeniul securitatii si apararii nationale, "Securitate si buna guvernare", la Colegiul National de Aparare Bucuresti (2008-2009), potrivit site-ului Camerei Deputatilor, www.cdep.ro.

Este membru al Partidului Social Democrat (PSD) din 1990.

In cadrul PSD a detinut, atat la nivel local, cat si national, functiile de:

Citeste si:
Rolexul de aur al lui Ion Iliescu, la licitație. Ce sumă a plătit...
Rolexul de aur al lui Ion...

  • vicepresedinte al Organizatiei de Tineret PSD Buzau (1996-2000),

  • vicepresedinte al Organizatiei Municipale PSD Buzau (2000-2010);

  • vicepresedinte al Organizatiei Judetene PSD Buzau (2000-2010);

  • presedinte al Organizatiei Municipale PSD Buzau (2010-2015);

  • membru al Consiliului National PSD,

  • coordonator al Departamentului economie, investitii si locuri de munca (din mai 2015).

Este presedinte al Organizatiei Judetene PSD Buzau (ales in 2015) si membru CEx al PSD.

A fost prefect interimar la Prefectura Judetului Buzau (noiembrie - decembrie 2005); consilier juridic ALCOM SRL (2004-2005, 2006 - mai 2007); director executiv la URBIS SERV SRL (mai 2007 - iulie 2008).

In perioada 2008-2012 a ocupat functia de viceprimar al municipiului Buzau.

Citeste si:
Parlamentarii își reiau activitatea, în plina pandemie de coronavirus
Parlamentarii își reiau...

La alegerile din decembrie 2012, Ion-Marcel Ciolacu a fost ales deputat din partea PSD in circumscriptia electorala nr. 10 Buzau, colegiul uninominal nr. 7. A detinut functia de secretar al Camerei Deputatilor, membru al Biroului Permanent, din februarie 2015.

La alegerile din 11 decembrie 2016, a obtinut un mandat de deputat in circumscriptia electorala nr. 10 Buzau (validat la 21 decembrie 2016). A fost lider al Grupului Parlamentar al PSD din Camera Deputatilor (februarie - iunie 2017). Este chestor al Biroului Permanent al Camerei Deputatilor (din februarie 2018) si presedinte al Comisiei speciale comune a Camerei Deputatilor si Senatului pentru elaborarea Codului administrativ (din aprilie 2018).

Ion-Marcel Ciolacu a fost vicepremier fara portofoliu in guvernul Mihai Tudose (29 iunie 2017-29 ianuarie 2018). A detinut si functia de ministru interimar al Apararii (6-12 septembrie 2017).

Citeste si:
Ciolacu: Vom avea curând proiectul legislativ pentru prelungirea...
Ciolacu, despre prelungirea...


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.