Potrivit specialistilor Muzeului "Vasile Parvan" Barlad, situl paleontologic se intinde pe o suprafata de aproximativ 30 de metri patrati, fragmentele osoase de mamifere fiind scoase de la o adancime de doi metri si jumatate, de pe culmea unui deal, transmite MEDIAFAX.
Pe langa cranii de tigri cu colti sabie, mandibule de cal tridactil, fragmente de mandibula de hiena si mandibule de antilope si gazele, cercetatorii au descoperit si un craniu de calichotherium, o combinatie intre cal si rinocer. De fapt, este vorba despre un mamifer asemanator girafei, cu picioarele din fata extrem de lungi si care se termina cu gheare, iar in spate cu picioare scurte.
"Acest craniu reprezinta un trofeu al descoperirilor din situl paleontologic de la Cretesti, ceva unicat cel putin in Europa de Est si care certifica prezenta acestui animal curios in partea de est a Carpatilor. Astfel, completam zestrea paleontologica a Romaniei cu un sit care ne da o diversitate de specii din era Miocenului mediu. Prezenta acestor fragmente osoase ne demonstreaza ca in aceasta zona a Moldovei, acum 10 milioane de ani, a existat o savana caracteristica zonelor tropicale, cu padure si zone foarte largi acoperite de iarba, dezvoltate intr-un climat cald", a declarat pentru MEDIAFAX muzeograful Laurentiu Ursachi de la Muzeul "Vasile Parvan" Barlad.
Paleontologii vor continua sapaturile in zona sitului de la Cretesti si in perioada urmatoare.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro