Nationala Spaniei s-a calificat, sambata seara, in semifinalele Campionatului European, dupa ce a invins pentru prima data la un turneu major echipa Frantei, cu 2-0.

Ambele goluri ale campionilor au fost marcate de mijlocasul defensiv Xabi Alonso, care a punctat mai intai cu capul in prima repriza, pentru ca in prelungirile partidei sa transforme o lovitura de la 11 metri corect acordata, potrivit OnlineSport.ro.

Laurent Blanc, selectionerul Frantei, declara inaintea partidei de pe Donbass Arena ca pentru a emite pretentii in fata masinii de pase a Spaniei echipa sa trebuie sa reziste in primele 15-20 de minute.

Ibericii au inceput mai bine si spaniolii s-au deschis ca un evantai pe extreme pentru a surprinde apararea aglomerata a francezilor.

Citeste intreaga cronica a meciului dintre Spania si Franta pe OnlineSport.ro.