Afirmatiile lui Konstantin Kosaciov, un aliat al Kremlinului care prezideaza Comisia pentru afaceri externe a Dumei, intervine dupa progresul negocierilor dintre Varsovia si Washington in dosarul scutului antiracheta.
"Legaturile cu orice tari terte, in acest caz Polonia si Cehia, transforma aceste state in ostatici si complici la situatie", a declarat Kosaciov, citat de ITAR-TASS.
"Vor face o alegere, o alegere strategica, care va afecta securitatea acestor tari, pentru sistemele americane respective vor fi controlate si, in cel mai rau caz, o tinta pentru sistemele ruse de aparare", a afirmat Kosaciov, potrivit Interfax.
Moscova se opune proiectului american de a instala 10 rachete de interceptare in Polonia si o baza radar in Cehia. Desi Washington afirma ca sistemul vizeaza contracararea unor eventuale amenintari provenind din partea unor state-problema, ca Iranul, Rusia se teme ca reprezinta o amenintare pentru securitatea sa.
Obiectiile ruse vor fi discutate, probabil, in timpul vizitei premierul polonez la Moscova, in 8 februarie.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Cum se instalează corect corpurile de bucătărie - ghid de urmat
Sursa: garbo.ro
-
Rugăciunea Sfântului Gheorghe: forța sacră care îți alungă fricile și vindecă...
Sursa: kudika.ro