La mai bine de un an dupa ce a preluat puterea de la omniprezentul sau frate Fidel, Raul Castro lasa sa se inteleaga ca nu va parasi prea repede scena politica de la Havana. Mai mult, el a inceput sa faca o serie de schimbari, incercand sa-i convinga pe cubanezi ca poate fi un sef de stat cu drepturi depline, nu doar un presedinte interimar care executa ordinele date de El Lider Maximo de pe patul de spital.
Raul Castro a crescut recent platile pentru producatorii de lapte si carne, a sters datoriile micilor fermieri si ale cooperativelor. in acelasi timp, Raul Castro a renuntat la restrictiile pentru importurile de piese pentru masinile vechi.
Raul a preluat puterea in august anul trecut dupa ce Fidel Castro a fost supus unei interventii chirugicale. Pana acum, Raul nu a facut decat schimbari minore in calitatea sa de presedinte interimar. De la o vreme insa, Raul da semne despre cum va conduce tara cand va prelua intreaga putere. Presedintele interimar s-a aratat preocupat de calitatea vietii din Cuba, a recunoscut ca salariile cubanezilor nu acopera nevoile de baza si i-a criticat pe managerii de stat.
Despre autor:
Sursa: Adevarul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Choupette, pisica milionară care a primi 1,5 milioane de dolari de la Karl...
Sursa: kudika.ro