Centrul Maher, subordonat Ministerului iranian al Telecomunicatiilor, "a reusit sa identifice virusul Flame", apoi a pregatit un antivirus capabil sa il identifice si sa il elimine, conform unui comunicat al acestei institutii.
Atac cibernetic masiv cu programul malware Flame
Agentia semioficiala Fars anunta, citand Centrul Maher, ca virusul "Flame" ar fi la originea unui "furt de informatii" la scara larga, in ultimele saptamani.
Compania de profil Kaspersky Lab a anuntat ca "Flame" este un nou virus informatic avand functia de spionaj, utilizat in prezent de mai multe state ale caror nume nu au fost dezvaluite, potrivit MEDIAFAX.
Conform agentiei Fars, "Flame" ar fi utilizat in Iran, Sudan, Siria, Israel, Arabia Saudita si Egipt.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Românul plecat din Giulvăz în Spania prin Erasmus și ajuns în Copenhaga, unde...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscopul bani 6-12 aprilie: Zodiile care dau lovitura financiară săptămâna...
Sursa: garbo.ro
-
Denise Rifai revine pe Antena 1 cu o nouă emisiune. Ce surprize pregătește...
Sursa: kudika.ro