"Razboiul este foarte dificil si niciodata nu se desfasoara perfect. Insa, datorita perseverentei echipelor noastre, sunt increzator in faptul ca vom putea ramane pe drumul care va permite pana in 2014 sa retragem soldatii si sa ii eliberam din rolul de lupta", a afirmat Obama intr-un interviu.
Kabul: Violente impotriva SUA, in urma arderii Coranului
Treizeci de persoane, printre care doi soldati NATO, au murit si cel putin 200 au fost raniti de saptamana trecuta in revolte, atacuri si atentate anti-americane legate de incinerarea de catre soldati americani a unor exemplare din Coran in baza militara de la Bagram (nord), scrie MEDIAFAX.
Statele Unite si-au prezentat scuzele pentru incinerarea Coranului
Obama, care a scris el insusi o scrisoare prezentandu-si scuzele catre presedintele afgan Hamid Karzai, a apreciat ca gestul a "linistit lucrurile".
"Nu am scapat inca. Insa orice decizie voi lua, solicitand recomandarile celor de la fata locului, va fi pentru a ii proteja cat mai bine pe (soldatii) nostri si pentru a ne asigura ca isi vor indeplini misiunea", a adaugat presedintele.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
[hi]Digitail[/hi], drumul din Iași la investiție series B și peste 10.000 de...
Sursa: start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
George Burcea, moment controversat! De ce a izbucnit când a fost întrebat...
Sursa: kudika.ro
-
Tragedie șocantă în showbiz. Celebrele gemene Kessler au murit mână în mână,...
Sursa: garbo.ro