Alaiul a pornit cu muzica si dans de la Palatul Republicii, in apropiere de gara centrala Termini, indreptandu-se catre Forumul roman, relateaza NewsIn.
"Manifestez astazi pentru ca situatia e din ce in ce mai dificila cu guvernul actual", a declarat un senegalez in varsta de 27 de ani, sofer de camion venit din Caserte (sud), impreuna cu alte 300 de persoane.
Mitingul a fost organizat pentru a marca 20 de ani de la prima mare manifestatie impotriva rasismului. La 7 octombrie 1989, sute de mii de persoane au iesit pe strazile Romei dupa ce un refugiat sud-african, Jerry Essan Masslo, a fost ucis in provincia Caserte.
"Dupa 20 de ani, rasismul nu a fost invins, continua sa faca victime si este alimentat de politicile guvernului Berlusconi", afirma, in apelul sau de mobilizare, comitetul organizator. Printre initiatorii manifestatiei figureaza sindicatul Cgil, partidul de stanga Sinistra e Libert? si Partidul Comunist al Muncitorilor.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Hollywood-ul este în alertă! Actor celebru, găsit înjunghiat în fața locuinței
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro