Alarma in acest sens a fost data recent de publicatia „Nature Biotechnology”, care a cerut autoritatilor sa acorde o atentie sporita traficului online cu esatioane de ADN si cu alte produse biologice cu potential de risc extrem de ridicat.
Una dintre primele persoane interpelate de catre agentii FBI este Katherine Aull, 23 de ani, o proaspata absolventa a Institutului Tehnologic din Massachussetts.
Ea a realizat, cu ajutorul unui incubator achizitionat online cu numai 59 de dolari, o varianta a bacteriei E.coli, necesara, in opinia ei, pentru studiul unei anumite forme de cancer. Aull nu a tinut cont de faptul ca a facut experimente in conditii total improprii, cu o bacterie ce poate provoca adevarate epidemii de tulburari gastrointestinale.
Despre autor:
Sursa: Adevarul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Românul plecat din Giulvăz în Spania prin Erasmus și ajuns în Copenhaga, unde...
Sursa: start-up.ro
-
Antonio Banderas, transformare radicală după infarctul suferit: Nu am fost...
Sursa: kudika.ro
-
Drob tradițional de miel: rețeta clasică românească
Sursa: garbo.ro