In opinia lui Bucur, candidatura institutiei pe care o conduce la titlul de Muzeul European al Anului a fost justificata de rezultatele si progresele realizate in ultimii ani, prin infiintarea unor noi unitati, prin ameliorarea expozitiilor de baza si prin inovatii precum pavilionul Etno-Tehno Park.
Muzeul Civilizatiei Populare Traditionale ASTRA a fost inaugurat in 1967, sub numele de Muzeu al Tehnicii Populare. Astazi, muzeul ocupa o suprafata de 96 de hectare, din care 42 sunt rezervate expozitiei, si are alei de vizitare cu lungimea totala de sase kilometri.
Premiul Muzeul European al Anului (EMYA) este acordat de Forumul European al Muzeelor (European Museum Forum), organizatie internationala care doreste ridicarea standardelor muzeelor de pe continent si premiaza excelenta, recunoscand si subliniind inovatiile in domeniu.
Singurele muzee romanesti care mai fost premiate de Forumul European al Muzeelor sunt Muzeul Taranului Roman, recompensat chiar cu EMYA in 2006, si Muzeul National Cotroceni, care a primit o mentiune speciala in 1994.
Anul acesta, in cursa pentru EMYA s-a aflat si Muzeul Brukenthal, tot din Sibiu, insa acesta a iesit din competitie. "Ne-am inscris si am fost alesi pentru jurizare, insa, dupa ce a venit comisia, dansii au considerat ca nu suntem eligibili. Am fost dezavantajati de perioada lunga in care nu au fost facute investitii. Ce-i drept, in ultimii ani, am primit fonduri destul de consistente, iar schimbarile se vad, insa mai trebuie lucrat. Oricum, publicul ne agreeaza, iar asta se vede in numarul mare de vizitatori din 2007 si 2008. Ne-am hotarat ca, timp de cativa ani, sa nu mai candidam pentru premiile EMYA", spune directorul Muzeului Brukenthal, Sabin Luca.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Shakira, virală pe TikTok după ce a vorbit în limba română. Cum a ajuns...
Sursa: kudika.ro
-
Intimitățile unei fete cuminți
Sursa: garbo.ro