Referendumul in vederea ratificarii Constitutiei Europene se apropie cu pasi repezi.Fie ca vor spune "da" sau "nu" noii legislatii comunitare, o chestiune mai importanta pare sa ii preocupe in acest moment pe francezi.Dupa 29 mai, data la care va fi organizat plebiscitul, cetatenii doresc sa vada o schimbare politica la nivel inalt, constand in numirea unui alt sef al executivului de la Paris.
Un recent sondaj de opinie evidentiaza ca aproximativ 54% din francezi vor ca actualul premier, Jean Pierre Raffarin, sa fie inlocuit dupa referendum, 34% si-ar dori ca acesta sa ramana in functie, in timp ce 12 procente din cei intervievati prefera sa nu se pronunte in acest sens.Dupa doar trei ani in fotoliul de premier, in prezent, internat in spital pentru o interventie chirurgicala, locatarul de la Matignon a pierdut considerabil din cota de popularitate, fiind devansat spectaculos de fostul ministru al finantelor, Nicolas Sarkozy, favorit intr-o eventuala cursa pentru sefia executivului.
Despre autor:
Sursa: Curentul.ro
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Oracolul Fortunei: Vei avea noroc la bani în această viață?
Sursa: garbo.ro
-
Alege o cale pe care piciorul tău nu a mai călcat și află cum ți se schimbă...
Sursa: kudika.ro