Sonda Phoenix a descoperit apa pe Marte, au indicat joi specialistii NASA.
"Am descoperit apa", a spus William Boynton, coordonator al operatiunilor efectuate de unul dintre aparatele de detectare a apei de pe sonda spatiala trimisa de NASA pe Marte.
"Obtinusem deja dovezi ale prezentei apei in forma inghetata (...), insa este pentru prima data cand apa martiana a fost atinsa si analizata de Phoenix”, a adaugat Boynton, in timpul unei conferinte de presa.
Phoenix a ajuns, pe 25 mai, in zona arctica, neexplorata pana in prezent, a planetei Marte, misiunea sa fiind descoperirea apei si a compusilor organici.
Explorarea fara precedent poate permite descoperirea unor indicii de viata primitiva in trecutul planetei rosii.
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro