Proiectul avangardist al primului submarin solar din lume a fost prezentat recent de firma FMB Energie si compania elvetiana de transporturi BLS. Cele doua societati intentioneaza sa cointereseze mai multi investitori pentru realizarea acestui plan indraznet, al carui buget este de circa 10 milioane de franci. Studiul de fezabilitate este in defasurare, primele probe sunt prevazute pentru 2011, iar un an mai tarziu submarinul urmeaza a fi dat in exploatare.
Scufundare la 218 metri
Promotorii proiectului vor transforma un submarin deja existent "pe piata" intr-unul care va putea fi propulsat cu energie solara. Cu o lungime cuprinsa intre 20 si 30 de metri, submersibilul va putea primi la bord peste 30 de persoane, iar scufundarea va dura intre 30 si 60 de minute, la o adancime ce va ajunge la 218 metri.
Despre autor:
Sursa: Adevarul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Antena 1 pregătește o mutare strategică? Zvonurile indică două nume-surpriză...
Sursa: kudika.ro