Potrivit medicaldaily.com, rata de divort a cuplurilor care impart munca in gospodarie este cu 50% mai mare decat cea a familiilor in care femeia face toata treaba.
"Sansele de divort cresc proportional cu volumul de munca pe care barbatul o face in casa", a spus Thomas Hansen, coautorul studiului "Egalitatea in casa".
Oamenii de stiinta sustin ca impartitul muncii in gospodarie nu este, neaparat, in conexiune cu sentimentul de fericire in cuplu.
"Ai crede ca despartirile se petrec mai des in cazul familiilor care nu au parte de egalitate intre membri, dar statisticile noastre sustin contrarul", a mai adaugat Hansen.
El afirma ca partenerii dintr-un cuplu sunt mult mai fericiti daca au un rol bine stabilit in relatie.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
REVIEW Poco M8 Pro: telefonul midrange care le are (aproape) pe toate
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 23 februarie – 1 martie 2026: decizii inspirate și ajustări...
Sursa: garbo.ro
-
Accident grav în halfpipe la JO 2026: Finley Melville Ives, scos pe targă...
Sursa: kudika.ro