Editia din 1938 a revistei "Action Comics No 1", care a costat la acel moment zece centi, a fost scoasa la vanzare de un anonim si vanduta unui cumparator anonim pe site-ul specializat de licitatii Comic Connect, relateaza NewsIn.
Vanzarea revistei pe coperta careia Superman ridica o masina deasupra capului doboara precedentul record detinut de o revista de benzi desenate, tot o copie a "Action Comics No 1", insa intr-o stare mai proasta, care a fost vanduta cu 317.000 dolari in 2009.
Proprietarul site-ului de licitatii a numit exemplarul "Sfantul Pocal" al revistelor de benzi desenate. Aproximativ 100 de copii din "Action Comics No 1" mai exista in prezent, doar doua dintre acestea fiind in stare buna.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro