Cei de la RSPB sustin ca primesc pana la 100 de telefoane pe durata valurilor de caldura de la oameni ingrijorati de pasarile care stau cu aripile si penele expuse la soare. Expertii afirma ca nu exista insa motive de ingrijorare, pentru ca animalele pur si simplu se bronzeaza.
Studiile cercetatorilor de la Universitatea New Mexico arata ca pasarile stau la soare dupa ploile puternice, din cauza carora isi pot pierde din pene. Razele soarelui contribuie astfel la netezirea pielii. De asemenea, se crede ca soarele indreapta penele pasarilor si accelereaza curatarea lor. Potrivit Green-report, mierlele se bucura cel mai mult de razele soarelui, dar si porumbeii si ciorile au fost zarite bronzandu-se. Ultimele dintre ele par sa aiba un obicei si din a merge la plaja. De multe ori ciorile se acopera cu nisip, cel mai probabil pentru a scapa de excesul de ulei din pene sau pentru a inlatura parazitii.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Verdict istoric la Paris. Pedeapsă cu închisoarea pentru cei care au...
Sursa: kudika.ro