Actiunile Volkswagen au incheiat sedinta de vineri la o cotatie de 210 euro/actiune, insa s-au apreciat la peste 1.000 euro in tranzactionarile din cursul sedintei de marti si s-au stabilizat in jurul valorii de 643 euro/actiune.
Aprecierea a avut loc dupa ce Porsche, actionarul majoritar al Volkswagen, si-a anuntat intentia de a-si majora participatia in cadrul companiei la 75%.
"Din moment ce Volkswagen a atras cel mai mare interes din partea speculatorilor dintre toate titlurile ce compun indicele Dax, rezultatul a fost un apogeu al problemelor legate de vanzarile in lipsa", mentioneaza un comunicat Bespoke Investment Group.
La aprecierea titlurilor a contribuit si ponderea redusa a actiunilor Volkswagen disponibile la tranzactionare - free float de 12,9%.
Sursa: Wall-Street
Citeste si alte articole pe Wall-Street:
1. Cum arata piata auto in vreme de criza financiara
2. AAA Auto a scazut in vanzari cu 40% pe piata din Romania la 9 luni
3. Mercedes-Benz GLK, tinta pentru Romania de 900 unitati pana la finele 2009
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro