Americanii sunt (inca) reticenti fata de motorizarile diesel. Au cultura si obisnuintele lor si nu pot scapa asa usor de ele, chiar si in conditiile economice destul de grave prin care trec.
Pe de alta parte producatorii europeni isi doresc sa vanda masini echipate cu motoare diesel in America si nu renunta in fata indiferentei clientilor vis-a-vis de propulsoarele cu aprindere prin compresie.
Audi a organizat in acesta vara o actiune de amploare care sa le demonstreze americanilor avantajele TDI-urilor. Evenimentul se numeste "Mileage Marathon" si a combinat cateva aspecte care sa-i "atinga" pe americani. Este vorba de o flota de 23 de masini echipate cu diferite motoare TDI care a parcurs Statele Unite de pe Coasta de Est pe cea de Vest, startul fiind dat la New York, iar sosirea avand loc la Santa Monica, langa Los Angeles.
Cum americanii iubesc ideea de roadtrip, parcursul a inclus unele dintre cele mai frumoase zone din Statele Unite, cum ar fi Death Valley, Yosemite National Park, Rocky Mountain si Sierra Nevada, plus treceri prin Chicago si Las Vegas.
Calatoria a totalizat 7.865 kilometri, parcursi in 13 zile, iar la final s-au stabilit cele mai economice modele din test. Cel mai mic consum mediu a fost inregistrat de un Audi A3 2.0 TDI cu 4,7 l/100 km. Modelul Audi A4 3.0 TDI quattro a inregistrat un consum mediu de 5,3l/100 km. Noul Q5 3.0 TDI s-a multumit cu 6,1 litri/100 km, iar "greul" Q7 3.0 TDI a avut nevoie de 7,1 l/100 km.

Conditiile nu au fost special alese pentru recorduri de consum, masinile avand de parcurs multi kilometri pe autostrazi, dar si prin multi si mari orase.
Galeria foto de mai jos contine niste poze speciale. Masinile prezente in teste le stim toti, dar nu avem in fiecare zi ocazia sa vedem peisajele superbe pe care le puteti admira in galeria foto.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Este sau nu Corina Caragea căsătorită? Adevărul despre bărbatul din viața ei
Sursa: kudika.ro
-
Balonare după masă și disconfort abdominal? Greșeli comune, posibile cauze și...
Sursa: garbo.ro