Intrucat programul Rabla a demarat dupa 20 martie, luna trecuta nu a fost simtit efectul acestuia. In martie, inmatricularile de masini noi in Romania au scazut cu 65% fata de aceeasi luna din 2008, la 8.123 de unitati, insa masinile second-hand au crescut de trei ori, la peste 52.800 de unitati.Pe segmentul second-hand, marcile cu cel mai ridicat volum au fost cele germane, Volkswagen - 15.000 de masini, Opel - 11.000 unitati, Ford – 6.000 unitati, BMW – 4.000 unitati, Audi - 3.500 masini si Renault – 2.000 masini.
Programul Rabla si noua taxa de poluare isi vor face efectul in cel de-al doilea trimestru al anului, fiind estimata o dublare a vanzarilor de masini noi fata de primele trei luni. Dacia a raportat vanzari in scadere cu 70% la 1.900 de masini noi. Volkswagen a vandut circa 1.000 masini noi, Skoda – 720 unitati, Renault si Ford cate 500 unitati, Hyundai si Opel – 300 unitati. Automobile Dacia a exportat in primele trei luni 52.000 de autovehicule, in timp ce in Romania a vandut 8.100 de unitati.
Piata auto romaneasca ramane blocata din cauza accesului dificil la credite, fiind posibil ca tinta de 60.000 de masini inlocuite prin programul Rabla sa nu fie realizata, a declarat recent directorul general al Automobile Dacia, Francois Fourmont. "Suntem pe cale de a omori piata auto romaneasca, din cauza accesului la credite. Daca nu vrem sa asistam la sufocarea pietei auto, trebuie rezolvata rapid aceasta situatie", a precizat Fourmont.
Citeste articolul integral pe Wall-Street
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Caloriferele nu se încălzesc uniform? Soluția simplă recomandată de...
Sursa: garbo.ro
-
Ce se întâmplă în creierul tău când faci s*x – dezvăluirile care au încins...
Sursa: kudika.ro