Primarul localitatii Saschiz, Ovidiu Soaita, a declarat corespondentului MEDIAFAX ca printul Charles a ajuns in localitate duminica, in jurul orei 16.30, si a stat proximativ o ora.
El a vizitat un punct de colectare si procesare a laptelui modernizat la standarde europene cu bani de la guvernul norvegian si s-a intalnit cu fermierii din zona.
Primarul a precizat ca punctul de colectare si prelucrare a laptelui apartine Asociatiei Crescatorilor de Taurine din Saschiz, in zona fiind alte opt astfel de centre modernizate in localitatile Archita si Vanatori.
Ovidiu Soaita a precizat ca printul Charles acorda atentie micilor fermieri din intreaga lume si considera produsele bio "o speranta pentru toti".
In timpul intalnirii cu fermierii, printul Charles a baut un pahar cu suc si unul cu rachiu.
Din judetul Mures printul Charles a plecat in judetul Covasna.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Covorul potrivit pentru living: cum să alegi dimensiunea, materialul și...
Sursa: kudika.ro