"Euro traverseaza o perioada dificila. Totusi, apreciez ca va supravietui si ca Europa, ajutata de alte tari importante, in special Rusia, va depasi problemele existente", a declarat responsabilul rus.
El a mentionat in acest context ca Fondul european de sustinere, a carui infiintare a fost anuntata recent, urmeaza sa fie finantat, printre altele, si de Fondul Monetar International. "Astfel, chiar din punct de vedere tehnic, vom contribui la rezolvarea problemelor Europei", a adaugat consilierul presedintelui rus, citat de NewsIn.
Moneda europeana traverseaza in prezent o criza, pe fondul temerilor ca situatia din Grecia se va propaga si in alte tari din Zona euro ce au deficit bugetar mare si crestere economica mica, precum Spania si Portugalia. [Euro, scadere "umilitoare" in fata dolarului. Cum ne afecteaza?] In aceste conditii, statele membre studiaza o serie de solutii. [Topul statelor UE "ingropate" in masuri de austeritate]
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Shakira, virală pe TikTok după ce a vorbit în limba română. Cum a ajuns...
Sursa: kudika.ro
-
Intimitățile unei fete cuminți
Sursa: garbo.ro