Reevalueaza-ti rutina zilnica
1/5
Oamenii care intarzie folosesc ca momente de referinta singura data cand s-au pregatit in 20 de minute sau atunci cand au ajuns la birou in sapte minute, insa nu isi dau seama ca intr-o zi obisnuita le ia 40 de minute pentru a se pregati si 15 minute pentru a ajunge la serviciu.
Psihologul Diana DeLonzor, autoarea cartii "Never be late again", recomanda sa scrii pe hartie o estimare privind cat timp iti ocupa rutina zilnica. Compara atunci cu cronometrarile reale.
"Oamenii care intarzie gandesc intr-un mod magic", zice Delonzor. Este momentul sa regandesti modul in care percepi timpul.
Schimba-ti gandurile, nu doar comportamentul
2/5
"Unul dintre lucrurile descoperite in cercetarea mea este ca unii oameni sunt atrasi de senzatia de adrenalina a sprintului de ultim moment. Nu se motiveaza indeajuns si pe masura ce vad ca raman fara timp, se demotiveaza complet. Apoi incep sa se saboteze singuri", zice Delonzor.
Pentru a evita astfel de senzatii trebuie sa reinventezi conceptul de punctualitate pentru tine, astfel incat sa-i vezi imediat avantajele.
Teri Bourdeau, profesor asociat la Facultatea de Stiinte ale Comportamentului de la Oklahoma State University, recomanda sa te asezi cu un pix si o foaie de hartie si sa scrii o lista cu toate avantajele pe care le-ai avea daca te-ai obisnui sa ajungi la timp: respectul colegilor, mai putin bani aruncati pe taxi, etc. Daca le scrii atunci le poti internaliza usor.
In mod paradoxal, persoanele care intarzie mereu au o obsesie pentru timp. Nu le place sa stea pe loc, nu le place sa stea degeaba, sa astepte considerand ca timpul acela este pierdut. Prin urmare prefera sa ajunga mai tarziu decat mai devreme. DeLonzor recomanda sa scapi de aceasta mentalitate si sa consideri timpul de asteptare sau de stat la coada sau orice alta perioada petrecuta in acest mod un timp castigat, nu pierdut. Gandeste-te la activitati pe care ai putea sa le faci in aceste situatii: sa suni rude cu care nu ai mai vorbit de mult, sa asculti un podcast, sa citesti o carte etc.
Calculeaza altfel timpul
4/5
Persoanele punctuale spun ca ajung in 30 de minute, o ora undeva, optand pentru numere rotunde. Persoanele care intarzie mereu isi calculeaza mul mai precis: 23 de minute si 30 de secunde. DeLonzor spune ca acesti oameni "calculeaza la secunda" pentru ca nu iau in considerare factorii de intarziere.
"Daca ajungi la fix, atunci ai calculat la secunda. Ar trebui sa consideri ca ai ajuns bine doar daca ai reusit sa ajungi cu 15 minute inainte", sfatuieste psihologul.
"Obiceiurile tind sa devina reflexii repetitive ale trairilor interioare. Trebuie sa schimbam acest tipar", sfatuieste Bourdeau. Noteaza-ti sedintele si intalnirile cu 30 de minute inainte sa se intampla, pentru a putea evita situatiile in care uiti sau intarzii. Daca iti faci o lista de lucruri de facut dar le pui pe toate la gramada, nu te va ajuta. Bourdeau sugereaza sa le imparti in mai multe categorii: ce trebuie facuta imediat, mai incolo si ce are un timeline fluid.
Punctualitatea poate fi un obiectiv greu de atins pentru unii oameni care percep timpul diferit. Incerci sa ajungi la timp, dar nu iti iese mai niciodata. Pentru o persoana cu probleme de percepere a timpului, sa-i spui sa fie punctual este ca si cum i-ai spune unei persoane supraponderale sa slabeasca. Nu este imposibil, dar este greu.