Avanpremiere
Loveste si fugi (Hit & Run)
Tara: SUA || Durata: 1h 40 min || Rating: N-15 - Nerecomandat sub 15 ani
Movieplex Cinema Plaza, Grand Cinema Digiplex, Hollywood Multiplex, The Light Cinema, Cinema City Cotroceni, Cinema City Sun Plaza
Terapie de cuplu (Hope Springs)
Tara: SUA || Durata: 1h 40 min || Rating: N-15 - Nerecomandat sub 15 ani
Movieplex Cinema Plaza, Grand Cinema Digiplex, Cinema Pro, Hollywood Multiplex, The Light Cinema, Glendale Studio, Cinema City Cotroceni, Cinema City Sun Plaza
Premiere
Campania (The Campaign)
Tara: SUA || Durata: 1h 25 min || Rating: N-15 - Nerecomandat sub 15 ani
Grand Cinema Digiplex, The Light Cinema, Glendale Studio, Cinema City Cotroceni, Cinema City Sun Plaza, Hollywood Multiplex, Movieplex Cinema Plaza
Resident Evil: Rasplata 3D (Resident Evil: Retribution 3D)
Tara: SUA || Durata: 1h 35 min
Samsung IMAX, Movieplex Cinema Plaza, Grand Cinema Digiplex, Hollywood Multiplex, The Light Cinema, Cinema City Cotroceni, Cinema City Sun Plaza, Glendale Studio, Patria
Despre oameni si melci (Despre oameni si melci)
Tara: Romania || Durata: 1h 30 min || Rating: A.P.-12 - Acordul parintilor pt. copiii sub 12 ani
Movieplex Cinema Plaza, Grand Cinema Digiplex, Hollywood Multiplex, Cinema City Cotroceni, Cinema City Sun Plaza, Cinema Pro, Studio
B-Fit in The Street - Festival International de Teatru in Strada
4/6
VINERI 14 SEPTEMBRIE 2012
13.00 – 13.45 Iggy, Charles Edouard, Gogol / (Compania Les Geants du Sud )
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Piata Unirii-Piata Universitatii
13.00 -13.45 Mamas / (Compania Planet pas net)
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Parcul Cismigiu – Piata Universitatii
15.00 – 15.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
15.00 – 16.30 The Sound of sewing / ( Compania Het Mobiele Naaiatelier )
Spectacol fix / Centrul Istoric (Piata Sf. Anton)
16.00 -16.45 Mamas / (Compania Planet pas net)
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii
17.00 – 18.15 Miss Umbrella / (Compania Cirquet Confetti)
Spectacol mobil /Centrul Istoric (Strada Franceza-Piata Sf. Anton-Str. Smardan)
17.00 – 17.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
18.00 – 18.25 19 Reasons / (Compania Aromatic Company )
Spectacol fix / Parcul Coltea
18.00 – 18.45 Iggy, Charles Edouard, Gogol / (Compania Les Geants du Sud )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
18.00-18.50 VIA ! Concert en movement / (Compania Cie Les Clandestines )
Spectacol mobil / Parcul Coltea
18.00 – 19.30 Les Explorateurs /( Compania Les Enjoliveurs )
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Parcul Cismigiu-Piata Universitatii
18.00 – 19.30 The Sound of sewing / ( Compania Het Mobiele Naaiatelier )
Spectacol fix / Centrul Istoric (Piata Sf. Anton)
19.00 – 19.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
20.00 – 20.25 19 Reasons / (Compania Aromatic Company )
Spectacol fix / Parcul Coltea
20.15 – 21.00 Glissssendo / (Compania Fanfare le Snob )
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Piata George Enescu
21.00 – 21.50 BULL – ( Compania Cie Les Choses de Rien )
Spectacol fix / Parcul Coltea
21.00 – 21.25 19 Reasons / (Compania Aromatic Company )
Spectacol fix / Centrul Istoric, Piata Roma
21.00 – 21.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
21.00 – 21.35 Floten Tecles / ( Compania Cia. David Moreno )
Spectacol fix / Centrul Istoric (Strada Smardan cu Strada Carada)
21.00 – 22.10 A+ Cosas que nunca te conté / ( Compania Senza Tempo )
Spectacol fix / Piata George Enescu
22.00 – 22.25 19 Reasons / (Compania Aromatic Company )
Spectacol fix / Centrul Istoric, Piata Roma
22.15 – 23.00 Neige de feu / ( Compania Cie entre Terre et Ciel )
Spectacol fix / Piata George Enescu
SAMBATA 15 SEPTEMBRIE 2012
14.00 -14.45 Mamas / (Compania Planet pas net)
Spectacol mobil / Piata Universitatii- Piata Unirii – Piata Universitatii
15.00 – 15.45 Iggy, Charles Edouard, Gogol / (Compania Les Geants du Sud )
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii
15.00 – 15.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
15.00 – 16.30 The Sound of sewing / ( Compania Het Mobiele Naaiatelier )
Spectacol fix / Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)
15.30 – 17.00 Dites-le avec des Fleurs /( Compania Les Enjoliveurs )
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Piata Unirii-Piata Universitatii
16.00-16.45 Waternymphs & Waterdragons / (Compania Sam Shine)
Spectacol mobil / Piata Universitatatii – Parcul Cismigiu – Piata Universitatii
16.00-16.50 VIA ! Concert en movement / (Compania Cie Les Clandestines )
Spectacol mobil / Centrul Istoric – Strada Stavropoleos – Strada Lipscani – Strada Eugen Carada
17.00-17.30 Arbolar Arvolar / ( Compania Circo Delicia )
Spectacol fix / Universitate- Fantana Arhitectura
17.00 – 17.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
17.00 -17.45 Mamas / (Compania Planet pas net)
Spectacol mobil / Centrul Istoric
18.00 -18.20 Bike Parade / (Compania Theatertol)
Spectacol mobil / Centrul Istoric
18.00 – 18.45 Iggy, Charles Edouard, Gogol / (Compania Les Geants du Sud )
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Universitatii
18.00 – 19.15 Miss Umbrella / (Compania Cirquet Confetti)
Spectacol mobil /Centrul Istoric
(Str.Lipscani-Str.Stavropoleos-Str.Eugen Carada-Str. Smardan)
18.00 – 19.30 The Sound of sewing / ( Compania Het Mobiele Naaiatelier )
Spectacol fix / Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)
19.00 – 19.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
19.00-19.45 Waternymphs & Waterdragons / (Compania Sam Shine)
Spectacol mobil / Piata Universitatatii – Piata Unirii – Piata Universitatii
20.30 – 21.00 Trafic Vertical / ( Compania Xtreme )
Spectacol fix / Universitate – Fantana Arhitectura
20.30 – 21.15 Glissssendo / (Compania Fanfare le Snob )
Spectacol mobil / Piata Unirii-Piata Constitutiei
20.45 -21.25 Bike Parade / (Compania Theatertol)
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Constitutiei
21.00 – 21.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
21.00 – 21.30 Parada Scolilor de Samba / (Wilmark Academy)
Spectacol mobil / Piata Unirii – Piata Constitutiei
21.30 -22.30 Frames / (Compania Antagon)
Spectacol fix / Piata George Enescu
21.30 – 22.00 Trafic Vertical / ( Compania Xtreme )
Spectacol fix / Universitate – Fantana Arhitectura
21.30 – 22.10 MUARE/COMPANIA VOALA
Spectacol fix / Piata Constitutiei
DUMINICA 16 SEPTEMBRIE 2012
13.00 – 13.45 Iggy, Charles Edouard, Gogol / (Compania Les Geants du Sud )
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii
15.00 – 15.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
15.00 -15.45 Mamas / (Compania Planet pas net)
Spectacol mobil / Centrul Istoric
15.00 – 16.30 The Sound of sewing / ( Compania Het Mobiele Naaiatelier )
Spectacol fix / Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)
16.00-16.45 Waternymphs & Waterdragons / (Compania Sam Shine)
Spectacol mobil / Centrul Istoric
16.00-16.50 VIA ! Concert en movement / (Compania Cie Les Clandestines )
Spectacol mobil / Centrul Istoric – Strada Franceza – Piata Sfantul Anton
16.00 – 17.15 Miss Umbrella / (Compania Cirquet Confetti)
Spectacol mobil /Centrul Istoric
(Strada Franceza-Piata Sf. Anton-Str. Smardan)
17.00-17.30 Arbolar Arvolar / ( Compania Circo Delicia )
Spectacol fix / Universitate- Fantana Arhitectura
17.00 – 17.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
18.00 -18.20 Bike Parade / (Compania Theatertol)
Spectacol mobil / Piata Universitatii
18.00 – 19.30 The Sound of sewing / ( Compania Het Mobiele Naaiatelier )
Spectacol fix / Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)
19.00 – 19.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
19.00-19.45 Waternymphs & Waterdragons / (Compania Sam Shine)
Spectacol mobil / Piata Universitatatii – Parcul Cismigiu – Piata Universitatii
20.30 – 21.00 Trafic Vertical / ( Compania Xtreme )
Spectacol fix / Universitate – Fantana Arhitectura
20.00 – 21.30 Les Explorateurs /( Compania Les Enjoliveurs )
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Piata Unirii-Piata Constitutiei
20.30 – 21.15 Glissssendo / (Compania Fanfare le Snob )
Spectacol mobil / Piata Unirii-Piata Constitutiei
20.45 -21.25 Bike Parade / (Compania Theatertol)
Spectacol mobil / Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Constitutiei
21.00 – 21.30 Operation Escargot / ( Compania Popol – Ulik Prod )
Spectacol mobil / Centrul Istoric
21.00 – 21.45 Iggy, Charles Edouard, Gogol / (Compania Les Geants du Sud )
Spectacol mobil / Piata Unirii-Piata Constitutiei
21.00 -21.45 Mamas / (Compania Planet pas net)
Spectacol mobil / Piata Unirii-Piata Constitutiei
21.00 – 21.30 Parada Scolilor de Samba/ ( Wilmark Academy)
Spectacol mobil / Piata Unirii – Piata Constitutiei
21.30 – 22.00 Trafic Vertical / ( Compania Xtreme )
Spectacol fix / Universitate – Fantana Arhitectura
21.30 -22.30 Frames / (Compania Antagon)
Spectacol fix / Piata George Enescu
21.30 – 22.10 The Hidden City/ The giant and the angel / (Compania La Fura dels Baus)
Spectacol fix / Piata Constitutiei
14 – 16 septembrie 2012, Parcul Herastrau
Vineri, 14 septembrie
Targ de mestesugari: 12:00 – 21:00
Plimbari cu trasuri (2 trasuri cu cai si 1 trasura cu ponei): 17:00 – 21:00
Parada costumelor de epoca (40 artisti costumati): 17:00 – 21:00
Program artistic
17:00 – 17:50 Ans. „Ciprian Porumbescu” din Suceava cu Margareta Clipa
17:50 – 18:40 Ans. „Burnasul” din Teleorman cu Gelu Voicu
18:40 – 19:30 Ans. „Dor Transilvan” din Cluj
19:30 – 20:30 Ans. „Maria Tanase” din Craiova cu Constantin Enceanu
20:30 – 22:00 „Muzica Bucurestiului de altadata”
Silviu Biris cu Taraful „Cleante”, Diana Matei si Ileana Olteanu
Sambata, 15 septembrie
Targ de mestesugari: 10:00 – 21:00
Plimbari cu trasuri (2 trasuri cu cai si 1 trasura cu ponei): 10:00 – 20:00
Parada costumelor de epoca (40 artisti costumati): 11:00 – 21:00
Statui vivante si animatori pe catalige: 11:00 – 13:00/ 15:00 – 18:00
Ateliere de ecologie si creatie – „green revolution”: 11:00 – 21:00
Reprezentatii ale fanfarelor: 18:00 – 18:30
“Bataia cu flori”: 18:00 – 18:30
Program artistic
10:30 – 11:30 Teatrul Ion Creanga
11:30 – 12:30 Teatrul de animatie Tandarica
15:00 – 15:30 Grupul vocal „Acapella” din Bucuresti
15:30 – 15:55 Minoritatea rroma, Ans. „Audeo” din Cernavoda
15:55 – 16:20 Minoritatea poloneza, Ans. „Soloczanka” din Suceava
16:20 – 16:45 Minoritatea maghiara, Ansamblul National Secuiesc „Harghita” din Miercurea-Ciuc
16:45 – 17:10 Minoritatea albaneza, Ans. „Serenada” din Craiova
17:10 – 17:35 Minoritatea italiana, Ans. „Siamo di nuovo insieme” din Iasi
17:35 – 18:00 Minoritatea germana, Ans „Korona” din Brasov
18:00 – 18:30 „BATAIA CU FLORI” SI REPREZENTATII ALE FANFARELOR
(Fanfare: Municipala Slobozia, „Brass Orchestra”, „Angely’s”, „Valurile Dunarii”)
18:30 – 18:55 Comunitatea rusilor lipoveni, Ans. „Molodti” din Tulcea
18:55 – 19:20 Minoritatea tatara, turco-musulmana, Grupul „Yildizlar” din Constanta
cu Chiamiran Chivu
19:20 – 19:45 Comunitatea aromana, Ans. „Pilisterlu” din Bucuresti
19:45 – 20:10 Minoritatea greaca, Ans. „Ellas” din Bucuresti
20:10 – 20:30 Minoritatea sarba, Ans. „Soko” din Socol, jud. Caras – Severin
20:30 – 22:00 Orchestra Nationala de Folclor „Valahia” din Bucuresti cu piese din repertoriul
national si international, Lavinia Goste si 6 perechi de dansatori, coregraf Mihai Petre
Duminica, 16 septembrie
Targ de mestesugari: 10:00 – 21:00
Plimbari cu trasuri (2 trasuri cu cai si 1 trasura cu ponei): 10:00 – 20:00
Parada costumelor de epoca (40 artisti costumati): 11:00 – 21:00
Statui vivante si animatori pe catalige: 11:00 – 13:00/ 15:00 – 18:00
Ateliere de ecologie si creatie – „green revolution”: 11:00 – 21:00
Program artistic
16:30 – 17:00 Sylvie
17:00 – 17:45 Dj Project & Adela Popescu
17:45 – 18:30 Stefan Stan
18:30 – 19:15 Corina
19:15 – 20:00 Hevito
20:00 – 20:45 Mandinga
20:45 – 21:45 Stefan Banica Jr.
Perioada: 14.09.2012 – 16.09.2012
Locatie: Parcul Herastrau
Festivaluri si targuri
6/6
Festivalul de bun Must
13 - 16 septembrie
Parcul National
De joi 13 septembrie si pana duminica 16 septembrie, Parcul National din Bucuresti va rasuna de voie buna la evenimentul "La Inceput de toamna……Festivalul de bun Must!”
Pe parcursul celor patru zile de desfasurare ale targului, veti fi asteptati de producatori si mesteri populari din diverse zone ale tarii, ce va vor aduce mai aproape de spiritul autentic romanesc. La targ veti gasi reunite laolalta produse traditionale,preparate din carne,branzeturi,vinuri,cozonaci,miere si turta dulce,dar si minunate exponate lucrate manual.
eXplore dance festival
15 septembrie - 21 octombrie
eXplore dance festival a ajuns deja la a 7-a editie, timp de-a lungul caruia o lista impresionanta de artisti au reusit sa exploreze Bucurestiul si publicul sau. Oportunitatea de a fi activ, de a-si asuma aceleasi riscuri ca si artistul sunt lucruri care ofera publicului o pozitie privilegiata la editia din acest an, lansata cu tema A-Dance.
In perioada 15 septembrie - 21 octombrie, eXplore dance festival – Bucharest International Contemporary Dance & Performance Festival isi va incanta publicul cu un numar record de performance-uri. .
Deschiderea oficiala a eXplore dance festival 2012 are loc sambata, 15 septembrie, ora 20.00, la sala ArCuB, cu performance-ul A small guide on how to treat your lifetime companion, in care ghizii nostri vor fi Jan Martens și Steefka Zijlstra (BE/NL), urmat de Transformability, Willy Prager (BG/DE), un performance - alegorie a nevoii societatii de a juca, dar si unul dintre putinele locuri in care ne putem demasca.
Duminica, ora 17.00, Maria Balabaș și Daria Ghiu ne invita sa redescoperim Bucureștiul in tacere, printr-o Plimbare Sonora. Performance-ul incepe din locatia nou-nouta a festivalului, spatiul WASP (Str. Ion Minulescu, nr. 67-93, sector 3, punct de reper Fabrica Flaros, metrou Timpuri Noi).
Vineri, 14 septembrie
Hospitality Romania 2012 - Arenele Romane, 20:00
Artisti invitati: High Contrast, Logistics, S.P.Y., MC Wrec
Pret/bilet: 40 RON
Festivalul Dracula Bass 2012 - Green Hours 22 Jazz Cafe , 19:00
Decebal Badila / Arild Andersen Trio
Gala Folk You! - Florian Pittis 2012 - Centrul Vechi al Bucurestiului, 18:00
The Hyde Club - Orange Concept Store, 21:00
Benetone - The Berlin Club, 22:30
Sambata, 15 septembrie
Festivalul Dracula Bass 2012 - Green Hours 22 Jazz Cafe , 19:00
Dixie Krauser Solo / SkyDive
Gala Folk You! - Florian Pittis 2012 - Centrul Vechi al Bucurestiului, 18:00
Fox Studis
Adrian Sarmasan
Ada Milea
Zoia Alecu
Vita de Vie
Florin Chilian
Taxi
Vama
Duminica, 16 septembrie
Festivalul Dracula Bass 2012 - Green Hours 22 Jazz Cafe , 19:00
Pedro Negrescu Trio / Dominique Di Piazza and blues&beyond 4et.
Vineri, 14 septembrie
Petrecere de REdeschidere - Expirat, 21:00
Ilario Alicante - Kristal Glam Club, 22:00
Fouchat / OV / Victor Stancov - Madame Pogany, 23:00
DJ ESKEI83 - Fratelli Club, 23:30
Tribute to LMFAO - Old City - Lipscani Beer Garden, 21:00
Sambata, 15 septembrie
Summer Set 2012 - Arenele Romane, 20:00
Nick Warren, Guy J, And,id, KOOL, Rosario Internullo, Alex & Mircea Babescu, Alin Stoica, HADRO b2b REC VAN DECK
Back to school - Ageless Club, 18:30
ADRIATIQUE - Kristal Glam Club, 21:00
The rock is rolling show - part IV part VI - Gambrinus, 21:00
New Generation Autumn Saturdays - Old City - Lipscani Beer Garden, 21:00
Duminica, 16 septembrie
A lovely afterparty - Colors, 5:00
Razaar
Un film? Un concert? O petrecere? 9AM.ro iti prezinta cele mai interesante evenimente de weekend din Capitala.