Sport 12 August 2018 23:27
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, a castigat turneul WTA de la Montreal, dotat cu premii totale de 2,82 milioane dolari americani, duminica, dupa ce a invins-o in finala pe americanca Sloane Stephens cu 7-6 (6), 3-6, 6-4.

Halep (26 ani), care a obtinut la Montreal calificarea la Turneul Campioanelor, pentru a cincea oara, s-a impus la capatul unui meci foarte disputat, care a durat doua ore si 41 de minute.

Simona Halep a invins-o pentru a doua oara pe Stephens (25 ani, 3 WTA) in decurs de doua luni, dupa victoria cu 3-6, 6-4, 6-1 din finala de la Roland Garros. Romanca are acum 7-2 in meciurile directe cu americanca, ultima victorie a acesteia in confruntarile cu Simona datand din 2013.

Halep a cucerit al doilea sau titlu la Rogers Cup. In 2015 (Toronto) a abandonat in finala cu elvetianca Belinda Bencic, in 2016 (Montreal) a invins-o in finala pe americanca Madison Keys, iar in 2017 (Toronto) s-a inclinat in semifinala cu ucraineanca Elina Svitolina.

Stephens a luat primul ghem al meciului, dar apoi Halep a dominat jocul si s-a desprins la 4-1. Americanca a reusit sa revina si a egalat, 4-4, Halep a reusit un nou break, dar nu a putut incheia setul, iar Stephens a preluat conducerea, cu 6-5. Halep a salvat doua mingi de set si a trimis meciul in tiebreak, unde a inceput catastrofal, fiind condusa cu 4-0 si 5-1. Romanca a recuperat punct cu punct, s-a apropiat la 4-5, a salvat doua noi mingi de set si a reusit sa se impuna cu 8-6, scrie Agerpres.

In actul secund, Stephens a fost mai agresiva, iar Simona a gresit mai mult si a acuzat oboseala acumulata in ultimele zile. Americanca s-a desprins la 3-1, a condus apoi cu 4-2 si 5-3, incheind setul cu 6-3.

In decisiv, Halep a inceput foarte bine si a avut 2-0, dar a parut epuizata astfel ca Stephens a restabilit egalitatea, 2-2. Simona a gasit resurse si a facut un nou break, Stephens a resimtit presiunea si a gresit cateva mingi, iar scorul a devenit 5-2 pentru romanca. Halep a ratat o minge de meci la 5-2, a mai avut doua la 5-3, iar americanca s-a apropiat periculos la 5-4. Simona a reusit sa incheie conturile cu 6-4, fructificand a patra sa minge de meci.

Halep a avut 4 asi in acest meci, a comis 7 duble greseli, iar procentajele sale la serviciu au fost sub media obisnuita, 59% la primul serviciu si 25% la al doilea. Simona a avut 22 de mingi direct castigatoare, dar si 43 de erori neprovocate. Stephens nu a avut niciun as, a comis 4 duble greseli, procentajele sale la serviciu fiind de 63%, respectiv 23%. Americanca a avut 29 de winners si a facut 40 de erori nefortate.

VIDEO Reprezentanta Indiei, Harnaaz Sandhu, este câştigătoarea Miss...