Reprezentativa Romaniei a inceput preliminariile Cupei Mondiale din 2018 cu o remiza, scor 1-1 (0-0), duminica seara, pe Cluj Arena, in compania selectionatei Muntenegrului, in grupa E de calificare, partida la care Nicolae Stanciu a ratat un penalti in minutul 90+6.

Romania a deschis scorul prin Adrian Popa, in minutul 85, Muntenegru reusind egalarea prin Stevan Jovetici, in minutul 87.

1-0: Stanciu a patruns in partea stanga, centrarea sa a fost blocata, dar mingea a ajuns la Popa care a inscris cu un sut de la 9 metri.

1-1: Jovetici a restabilit egalitatea cu o lovitura de cap de la 6 metri, dupa o centrare din lovitura libera de pe partea stanga a lui Kojasevici.

In minutul 90+6, Nicolae Stanciu a ratat un penalti sutand peste poarta. Anthony Taylor a dictat lovitura de pedeapsa dupa un fault in careu al lui Vukcevici asupra lui Keseru.

Doi angajați ai Curții de...
Tratament pentru cresterea...

Romania: Pantilimon - Benzar, Moti, D. Grigore, S. Filip - Hoban, Sapunaru - Bicfalvi (Ad. Popa '76), Stancu (Keseru '90), Stanciu - Fl. Andone (Torje '70). Selectioner: Christoph Daum.

Muntenegru: M. Bozovici - Tomasevici, Savici, Simici, Vukcevici - Marusici, Vesovici (Kojasevici '80), Scekici, Bakici (Mugosa '68) - Jovetici - Beciraj (Nikolici '90+2). Selectioner: Ljubisa Tumbakovici.

Cartonase galbene: Moti '41, Fl. Andone '48 / Simici '31, Jovetici '88.

Arbitri: Anthony Taylor (central) - Stuart Burt, Stephen Child (asistenti) - Andre Marriner (rezerva).

Tara in care nu s-au inregistrat cazuri de coronavirus: "Suntem...
Tara in care nu s-au...

La partida de pe Cluj Arena au asitat 25.468 de spectatori.

Imediat dupa startul jocului, fanii au aprins mai multe torte si petarde in tribuna, astfel ca la statia de amplificare a stadionului s-a facut un apel, publicul fiind avertizat ca aruncarea totelor sau aprinderea lor poate duce la intreruperea partidei, scrie News.ro.

Si in minutul 39 s-a facut un apel catre spectatori, acestora cerandu-li-se sa nu mai foloseasca lasere.

Meciul s-a disputat pe un teren pe alocuri fara iarba. Digisport.ro a scris, cu cateva ore inainte de joc, ca mai multi angajati au imprastiat resturi de iarba tunsa din alta parte peste peticele de pamant, pentru a le ascunde.

Florin Cîțu: România va evita...

In celelalte meciuri din prima etapa a grupei E s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Danemarca - Armenia 1-0 si Kazahstan - Polonia 2-2.

Etapa a doua a grupei E se va disputa la 8 octombrie dupa urmatorul program: Armenia - Romania (ora 19.00), Muntenegru - Kazahstan (ora 19.00), Polonia - Danemarca (ora 21.45).