Sport 17 August 2016 00:08
FC Steaua a fost invinsa cu scorul de 5-0 de Manchester City. Aguero a ratat doua penaltiuri si a marcat de trei ori.

Formatia FC Steaua Bucuresti a fost invinsa, marti seara, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (2-0), de echipa engleza Manchester City, in prima mansa a play-off-ului Ligii Campionilor, intr-un meci la care Sergio Aguero a ratat doua penaltiuri si a marcat de trei ori.

Au marcat David Silva '13, Sergio Aguero '41, '78, '89 si Nolito '49.

In minutul 8, Nita a aparat un penalti executat de Aguero, lovitura acordata de arbitru pentru o interventie a lui Muniru la Sterling. Dupa executarea loviturii, Nolito a preluat mingea, dar a trimis-o in bara transversala.

0-1: Sterling l-a intors pe Tosca la marginea careului mic si a pasat in stanga, de unde Silva a inscris.

In minutul 21, Aguero a ratat inca un penalti, acordat pentru un fault al lui Enache la Kolarov, dupa ce Tamas a ratat o interceptare. Argeninianul a trimis mingea peste poarta aparata de Nita.

0-2: Sterling i-a pasat scurt lui Aguero, care a inscris in stanga lui Nita de la 12 metri.

0-3: Aguero i-a pasat in adancime la limita ofsaidului lui Nolito, care a inscris.

0-4: Aguero a primit o pasa de la Nolito si a inscris cu un sut in dreapta lui Nita, de la aproximativ 14 metri.

0-5: Acelasi Aguero a stabilit scorul final cu un sut din careu.

FC Steaua: Nita - Enache, Tamas, Tosca, Momcilovici - Achim (Bourceanu '46), Muniru (Ov. Popescu '67) - Ad. Popa, Stanciu, Hamroun - Golubovici (Tudorie '46). Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Manchester City: Caballero - Zabaleta (Sagna '70), Otamendi, Stones, Kolarov (Clichy '75) - Fernandinho - Sterling, De Bruyne (Fernando '79), Silva, Nolito - Aguero. Antrenor: Josep Guardiola.

Cartonase galbene: Tudorie '57, Tosca '58, Tamas '86 / Zabaleta '5, Kolarov '53

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Italia, formata din Daniele Orsato (central), Riccardo Di Fiore, Lorenzo Manganelli (asistenti), Paolo Mazzoleni, Carmine Russo (aditionali) si Matteo Passeri (rezerva), scrie News.ro

Fost consilier local bătut de...

Observator de arbitri a fost polonezul Zbigniew Przesmycki, iar delegat UEFA cipriotul Adonis Procopiou.

La meci au asistat 45.320 de spectatori.

Doar Dinamo Bucuresti

La inceputul jocului, suporterii stelisti au primit veste si au format o coregrafie pusa la cale de fanii dinamovisti, pe toata tribuna a doua fiind scris mesajul: "Doar Dinamo Bucuresti". In minutul 10, fanii au fost rugati de crainicul stadionului sa dea jos vestele.

FOTO Facebook - Troll Football Romania

Dupa ce oaspetii au marcat golul de 0-4, suporterii Stelei au inceput sa paraseasca stadionul.

Programul Metrorex nu a fost prelungit pentru acest meci.

Partida retur va avea loc la Manchester, in 24 august.