Monica Niculescu (28 ani, 37 WTA) a obtinut victoria carierei in meciul al doilea al partidei din sferturile de finala FED Cup, Romania - Cehia: succesul din fata cehoaicei Kvitova reprezinta primul triumf al sportivei din Slatina, in fata unei jucatoare de Top 10, in ultimii patru ani.

Jucatoarea antrenata de Calin Ciorbagiu nu a mai reusit sa invinga o jucatoare de Top 10 WTA din februarie 2012, atunci cand, la Doha, in sferturile turneului din Qatar, Niculescu a depasit-o pe Vera Zvonareva, a opta jucatoare a lumii la acel moment, cu 7-5, 3-2 si abandon din partea rusoaicei. Precedenta victorie obtinuta de Monica Niculescu dupa disputarea ultimului punct, in fata unei jucatoare de Top 10, a venit in octombrie 2011, la Beijing, in fata chinezoaicei Na Li (6 WTA in acel moment), scrie MEDIAFAX.

Rezultatele Monicai Niculescu in fata jucatoarelor de Top 10:

februarie 2016, Cluj / Fed Cup, victorie cu Petra Kvitova (9 WTA), 6-3, 6-4

septembrie 2015 - Wuhan, tur 2, infrangere cu Carla Suarez Navarro (10 WTA), 7-5, 3-6, 4-6

mai 2015 - Roland Garros, primul tur, infrangere cu Carla Suarez Navarro (8 WTA), 2-6, 2-6

martie 2015 - Miami, primul tur, infrangere cu Serena Williams (1 WTA), 3-6, 1-6

martie 2015 - Indian Wells, tur 2, infrangere cu Serena Williams (1 WTA), 5-7, 5-7

iulie 2014 - Bucuresti, semifinale, infrangere cu Simona Halep (3 WTA), 2-6, 6-4, 1-6

februarie 2014 - Doha, optimi, infrangere cu Sara Errani (7 WTA), 6-2, 5-7, 1-6

ianuarie 2014 - Shenzhen, sferturi, infrangere cu Na Li (3 WTA), 5-7, 6-4, 4-6

octombrie 2013 - Luxemburg, tur 2, infrangere cu Caroline Wozniacki (9 WTA), 3-6, 2-6

octombrie 2013 - Linz, primul tur, infrangere cu Angelique Kerber (10 WTA), 6-0, 1-6, 2-6

septembrie 2013 - Beijing, tur 2, infrangere cu Caroline Wozniacki (8 WTA), 3-6, 1-6

august 2013 - Cincinnati, tur 2, infrangere cu Caroline Wozniacki (10 WTA), 4-6, 3-6

iunie 2013 - Eastbourne, primul tur, infrangere cu Patra Kvitova (8 WTA), 4-6, 1-6

februarie 2013 - Doha, tur 2, infrangere cu Sam Stosur (9 WTA) 4-6, 6-1, 3-6

ianuarie 2013 - Australian Open, primul tur, infrangere cu Victoria Azarenka (1 WTA) 1-6, 4-6

Monica Niculescu și Gabriela Ruse, calificate în sferturile de...
Monica Niculescu și Gabriela...

februaie 2012 - Doha, tur 2, victorie 7-5, 3-2, abandon cu Vera Zvonareva (8 WTA) / sferturi, infrangere 2-6, 6-2, 3-6 cu Sam Stosur (5 WTA)

ianuarie 2012 - Australian Open, tur 3, infrangere 2-6, 2-6 cu Caroline Wozniacki (1 WTA)

octombrie 2011 - Luxemburg, finala, infrangere 2-6, 2-6 cu Victoria Azarenka (3 WTA)

octombrie 2011 - Beijing, primul tur, victorie 6-4, 6-0 cu Na Li (4 WTA)

Trei victorii a obtinut Niculescu in fata jucatoarelor de Top 10, in intreaga cariera.

Niculescu pastreaza, la capatul zilei de sambata, sansele Romaniei de a juca o semifinala istorica in FED Cup, prima de la schimbarea sistemului competitional, prin succesul, scor 6-3, 6-4, in fata cehoaicei Petra Kvitova, care asigura un scor egal, 1-1, la startul zilei a doua de competitie.