Consiliul de Administraţie al Televiziunii Române a votat, miercuri, reînfiinţarea posturilor de televiziune TVR Info şi TVR Cultural.
TVR Info şi TVR Cultural revin pe micile ecrane
Decizia de a se reînființa posturile TV a venit în urma manifestării majore a interesului publicului faţă de posturile TV tematice, potrivit News.ro.
Potrivit unui comunicat al TVR, decizia Consiliului de Administraţie cu privire la cele două posturi TV este un pas important în dezvoltarea Televiziunii Publice, crearea de conținut interesant și util și distribuirea de informații.
În perioada în care fake news-urile circulă în întreaga presă, TVR susține că este de datoria lor să ofere informații de calitate, corecte și verificate, să aducă în atenția oamenilor documentare captivante, proiecte de interes public și dezvoltare, dar și să pună în valoare sectorul cultural național.
Pandemia a influențat destul de mult interesele oamenilor, dar și timpul petrecut în mediul online sau în fața televizorului. Societatea este sufocată de atâția ani de unul și același subiect și au nevoie de subiecte noi, captivante, pentru a-și relaxa creierul.
Planurile de viitor ale SRTv
Prin reînființarea TVR Info şi TVR Cultural, SRTv intenționează să definească mai bine identitatea canalelor TVR 1, TVR 2 şi TVR 3, prin grile predictibile, degrevate de programe impuse de necesităţi de moment.
„Reînfiinţarea canalelor TVR Info şi TVR Cultural reprezintă un act de reparaţie. Nu trebuie să uităm cât de mulţi cetăţeni români au regretat desfiinţarea celor două posturi. Vom avea ocazia acum să le demonstrăm telespectatorilor cât de importante sunt aceste două proiecte pentru societate. Va fi o demonstraţie că există audienţă pentru producţii serioase şi de calitate”, declară Dan Cristian Turturică, Preşedinte - Director General al TVR.
TVR a anuntat sistarea tuturor achizitiilor din fonduri proprii
„TVR Cultural va accentua misiunea noastră în formarea culturală a societăţii, în spiritul gândirii libere, inovatoare şi creative, eliberând totodată grila TVR 3 pentru proiectele editoriale ale Studiourilor Teritoriale, aşa cum a fost conceput şi gândit”, subliniază Dan Cristian Turturică.
Despre autor:
Valentina Podgorneac este absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București, iar de mai bine de un an face parte din familia 9AM. Iubește să știe tot ce mișcă, să fie informată, și la rândul ei, să informeze și pe alții, deoarece un om informat este un om puternic. Pentru ea, scrisul nu este doar o pasiune, ci un stil de viață.
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tragedie șocantă în showbiz. Celebrele gemene Kessler au murit mână în mână,...
Sursa: garbo.ro
-
Cătălin Constantinescu, creatorul robotului RACC care salvează vieți
Sursa: kudika.ro