"Categoric nu voi mai utiliza aeronava TAROM pusa la dispozitie (...) Pur si simplu s-a propagat o minciuna ca se cheltuiesc 7 milioane de euro cu avionul pentru presedinte. Nu este adevarat. Va asigur ca la nevoie, atunci cand va fi nevoie, voi lua in charter un avion de la o companie straina, ca sa ne spuna atunci Guvernul cat costa avionul. Nu voi mai folosi avioane TAROM cum am decis sa nu mai folosim nici avioane Romavia la vremea respectiva", a afirmat Basescu, in conferinta de presa de joi seara, transmite MEDIAFAX.
De asemenea, intrebat de jurnalisti daca va rezilia contractul cu TAROM pentru aeronava, Basescu a afirmat ca nu exista niciun contract deoarece acest avion era inchiriat de Presedintie in regim charter, insa ulterior, la cateva minute dupa finalul conferintei de presa, a revenit si a precizat ca totusi exista un contract cu TAROM pentru acest avion, despre care el nu stia, insa in mod cert nu este un contract pentru tinerea la dispozitia sa a aeronavei.
"Nu aveam niciun contract, noi angajam acest avion charter, la fel cum angajeaza si o firma de turism. Deci noi nu aveam avionul in contract. Nu am ce sa reziliez", a afirmat Basescu in prima faza.
El a mentionat apoi, dupa incheierea conferintei de presa, ca purtatorul de cuvant Bogdan Oprea tocmai l-a informat in lift ca exista un contract cu TAROM.
"Spune purtatorul de cuvant ca exista un contract prin care ne pun avionul la dispozitie la solicitare. Deci corectez afirmatia, aflu si eu acum. Stiam ca inchiriem avioanele cu charter, ceea ce este adevarat. Va asigur ca maine o sa va pun la dispozitie datele de interes. Dar in mod cert nu este un contract pentru tinerea la dispozitie a avionului, ci pentru la dispozitie charter a avionului. Eu acum am aflat in lift ca exista o minuta intre TAROM, un contract intre TAROM si Presedintie, deci inseamna ca nu va pot da mai multe detalii", a mai spus Basescu.
Traian Băsescu a fost internat la Spitalul Militar din Bucureşti
Conducerea Tarom a solicitat Administratiei Prezidentiale sa precizeze daca doreste continuarea sau rezilierea contractului de inchiriere a aeronavei utilizata de presedinte, intr-un "gest de curtoazie", in conditiile in care conducerea executiva are deja mandat pentru valorificarea aeronavei.
"A fost redactata o scrisoare, ieri sau alaltaieri, adresata Administratiei Prezidentiale, in care a fost expusa situatia si prin care s-a solicitat institutiei sa precizeze daca doreste continuarea actualului contract sau rezilierea", a declarat joi Dan Pascariu, presedintele Consiliului de Administratie al Tarom.
El a precizat ca avionul respectiv, un Airbus A 310, nu este o "aeronava prezidentiala" sau o "aeronava a presedintelui Basescu", iar conducerea executiva a companiei are mandat sa caute clienti pentru valorificarea acesteia, in conditiile costurilor de mentenanta ridicate.
De ce a întors Tavi Colen un avion la sol: Am întrebat dacă am murit
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro