Comisia Naţională de Sănătate din China a anunțat despre raportarea a 143 noi cazuri de SARS-CoV-2, dintre care 108 s-au produs prin contagiere locală, într-un moment în care ţara se luptă cu un mic focar cu varianta Delta de coronavirus.

Noi infectări cu tulpina Delta au fost raportate în China

Dintre cele 108 de contagieri locale, 50 au fost localizate în provincia orientală Jiangsu, aflată la originea noului focar, 37 în provincia centrală Henan, 15 la Hubei (centru) şi 6 la Hunan (tot în centrul ţării).

Restul de 35 de cazuri au fost diagnosticate la călători veniţi din străinătate în municipalitatea Shanghai ( 9) şi în provinciile Yunnan (11), Canton ( 8), Fujian ( 3), Sichuan (3) şi Shaanxi ( 1).

Este a doua oară când China depăşeşte pragul zilnic de 100 de contagieri. Autorităţile sanitare au informat marţi şi despre detectarea a 38 noi cazuri asimptomatice (20 prin contagiere locală; restul, 'importate').

Cinci pacienți în stare gravă din cauza COVID-19

De asemenea, Comisia Naţională de Sănătate a precizat că luni au fost externaţi 44 de pacienţi care s-au vindecat de COVID-19, iar alţi cinci se află în stare gravă.

Astfel, numărul total al contagierilor active în China a ajuns la 1.702, în timp ce 54 de pacienţi se află în stare gravă.

Potrivit datelor oficiale, de la declanşarea pandemiei China a înregistrat în total 93.969 de cazuri şi 4.636 de decese, potrivit Agerpres.


Despre autor:

Valentina Podgorneac
Valentina Podgorneac este originară din Republica Moldova și la vârsta de doar 16 ani a ales să se mute la București pentru a-și continua studiile liceale. În anul 2017 a absolvit un colegiu cu profil economic, însă pasiunea pentru scris a fost mult mai puternică decât orice altă dorință. În timpul studiilor a redactat comunicate de presă în cadrul Organizației Studenților și Elevilor Basarabeni din București. A efectuat stagii de practică la agenția de presă RADOR și la Biroul de Comunicare al Ministerului Educației, acumulând multe informații și sfaturi utile pentru viitoarea sa carieră. A urmat un Curs de Dicție și Discurs Public cu Veronica Coberman, mentor în comunicare.

Valentina Podgorneac este absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București, iar de mai bine de un an face parte din familia 9AM. Iubește să știe tot ce mișcă, să fie informată, și la rândul ei, să informeze și pe alții, deoarece un om informat este un om puternic. Pentru ea, scrisul nu este doar o pasiune, ci un stil de viață.
Mai multe

Ultima actualizare: 10 August 2021 - 12 : 08

Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.