In timpul unei interpelari in Camera Comunelor, Johnson a afirmat luni ca Trump este "un prieten si un partener" al Regatului Unit si ca nu trebuie "demonizat" pentru ca a restrictionat accesul pe teritoriul american al cetatenilor din sapte state predominant musulmane, relateaza The Independent.
Seful diplomatiei britanice a spus despre presedintele SUA ca "latra, dar nu musca" si a insistat ca nu exista motive ca vizita de stat, care presupune si primirea de catre regina Elisabeta a II-a si un dineu oficial, sa nu aiba loc.
"Din cate stiu, si Nicolae Ceausescu sau (presedintele din Zimbabwe) Robert Mugabe au fost primiti de Majestatea Sa. Cred ca cei mai multi dintre membrii Camerei vor recunoaste ca este datoria noastra sa facem pregatirile necesare pentru a-l intampina pe prietenul si partenerul nostru, liderul celei mai vechi si importante democratii si cel mai bun aliat al nostru", le-a spus Boris Johnson membrilor Camerei Comunelor citat de Ziare.com.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
3 zodii pentru care lucrurile se aliniază în mod divin în viețile lor odată...
Sursa: garbo.ro
-
Psihologii dezvăluie frazele preferate ale oamenilor falși. 11 replici care...
Sursa: kudika.ro