Protestatarii mexicani au ridicat in aer pancarte cu lozinca: ”Va respect familia, respectati-o si voi pe a mea”.
Intre timp, cardinalul catolic din Ciudad de Mexico, Norberto Rivera Carrera, a dezmintit ca Biserica Catolica ar fi organizat protestele nationale anti-gay, care au avut loc sambata in mai multe orase mexicane.
In luna mai, presedintele Enrique Pena Nieto a propus o legislatie privind legalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex la nivel national.
Casatoriile homosexuale sunt deja legale in metropola Ciudad de Mexico, precum si in alte trei state mexicane.
Protestele anti-gay de sambata au fost organizate de catre o organizatie catolica, cunoscuta sub numele de Frontul National pentru Familie.
Frontul National pentru Familie a sustinut ca 300.000 de mexicani au participat la protestele din 16 orase mexicane. Insa, presa locala precizeaza ca numarul participantilor a fost unul mult mai redus, precizeaza News.ro.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Secretele meseriilor din România: meseria perfectă pentru orice iubitor de...
Sursa: start-up.ro
-
De ce nu e bine sa spui nume de lighioane (purici, șobolani, șerpi) în martie?
Sursa: garbo.ro
-
Lia Olguța Vasilescu o pune la punct pe mama premierului Ilie Bolojan:...
Sursa: kudika.ro