Potrivit oficialului, barbatul de 40 de ani, care a fost interogat de Politie si plasat in arest preventiv timp de doua luni, avea o cantitate foarte mica de explozibili, care nu ar fi fost suficienta pentru o explozie.
In aceste conditii, „nu exista elemente pentru a-l acuza de terorism”, a precizat Marczak.
El risca, insa, pana la opt ani de inchisoare, daca va fi gasit vinovat de detinere ilegala de substante explozibile.
Autoritatile incearca in prezent sa stabileasca in primul rand identitatea irakianului, care nu avea asupra sa documente si care nu are un domiciliu fix, potrivit NEWS.ro.
Arestarea sa vine cu cateva zile inainte de o vizita la Cracovia a Papei Francisc, ce va avea loc pe 25-31 iulie.
Potrivit presei poloneze, urme de explozibili au fost detectate la Cracovia, pe unde ar fi trecut recent irakianul arestat.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Cum să trimiți cele mai sexy sms-uri care îl vor face să se gândească la tine...
Sursa: kudika.ro