Distribuitorul Kenya Power si KenGen au spus ca furnizarea de electricitate a fost oprita la 11.30 dimineata dupa o defectiune tehnica la statia de energie electrica Gitaru Hydro, relateaza hotnews.ro.
"O maimuta a urcat pe acoperisul statiei Gitaru, a cazut pe un transfromator, si l-a declansat. Asta a fortat alte unitati de la statia de energie electrica sa se declanseze in suprasarcina ceea ce a dus la pierderea a peste 180 MW de la aceasta centrala, ceea ce a dus o pana de curent nationala", a transmis KeyGen printr-un comunicat de presa de marti seara.
"Instalatiile KenGen sunt protejate de garduri electrice ce tin departe anmalele salbatice. Regretam acest incident izolat iar compania cauta modalitati de a intari si mai mult securitatea la centralele de producere a energiei", a mai spus compania.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Secretele meseriilor din România: meseria perfectă pentru orice iubitor de...
Sursa: start-up.ro
-
De ce nu e bine sa spui nume de lighioane (purici, șobolani, șerpi) în martie?
Sursa: garbo.ro
-
Lia Olguța Vasilescu o pune la punct pe mama premierului Ilie Bolojan:...
Sursa: kudika.ro