O drona militara americana a efectuat un raid aerian in provincia somaleza Jilib, situata in apropierea frontierei cu Kenya, a confirmat Pentagonul.
Hassan Ali Dhoore si alti doi teroristi au fost tintele bombardamentului efectuat joi in Somalia, a declarat purtatorul de cuvant al Pentagonului, Peter Cook.
Departamentul american al Apararii a precizat ca rezultatele raidului sunt inca analizate, dar oficiali americani au declarat, sub protectia anonimatului, ca Hassan Ali Dhoore a fost ucis.
Dhoore era suspectat de implicare in atacul terorist comis in decembrie 2014 la aeroportul din Mogadishu si intr-un atentat din martie 2015, la Hotelul Maka al-Mukarramah. Cele doua atacuri teroriste s-au soldat cu zeci de morti, inclusiv cetateni americani, scrie MEDIAFAX.
Hassan Ali Dhoore era si membru al retelei teroriste Al-Qaida.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Cafeaua crește pulsul și tensiunea arterială: e adevărat? Ce arată dovezile...
Sursa: garbo.ro
-
Argint european pentru România la schi-alpinism. Matei Petre, vicecampion la U18
Sursa: kudika.ro