"Incepand din august si pana in ianuarie, am construit o armata foarte puternica. Peste 1.000 de tancuri si vehicule blindate au fost livrate. In iunie nu mai aveam armata. Acum avem o armata", a subliniat el.
Politica apararii costa in prezent Ucraina 6,5 milioane de dolari pe zi, ceea ce explica urgenta unui ajutor international, a subliniat Porosenko. Intrebat care sunt nevoile financiare ale tarii sale, seful statului ucrainean a raspus ca asteapta incheierea misiunii FMI la Kiev, pe 29 ianuarie.
"In acel moment vom putea calcula suma necesara pentru finantarea reformelor tarii", a apreciat el. Presedintele ucrainean a adaugat ca incearca "sa nu intrerupa dialogul cu Putin". "Vorbim cel putin o data la doua saptamani", a dezvaluit el. "Daca ma intrebati daca am incredere in Putin, am sa va raspund ca nu. Daca ma intrebati daca am incredere in UE, va raspund da", a conchis presedintele Ucrainei.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Cum arăta Denise Rifai la începutul carierei sale în televiziune. Vedeta este...
Sursa: kudika.ro