Politia elvetiana a anuntat ca a primit o scrisoare de revendicare din partea miscarii autonomiste. Conform presei elvetiene, manifestantii aveau o pancarta pe care scria "Vrem controlul asupra strazilor" - o revendicare a miscarii anticapitaliste.
"Multi aveau bare metalice, altii purtau casti de protectie si masti de gaze", a comunicat politia.
Fortele de ordine au intervenit cu gloante de cauciuc, gaze lacrimogene si tunuri de apa, cinci protestatari fiind retinuti. Manifestantii au atacat cu pietre si sticle incendiare. Numeroase vitrine ale magazinelor au fost sparte, iar mai multe vehicule ale fortelor de ordine au fost avariate.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Horoscop sănătate 27 aprilie-3 mai: Un moment astral RAR îți influențează...
Sursa: garbo.ro
-
Gimnasta Ana Bărbosu, suspendată doi ani pentru încălcarea regulilor...
Sursa: kudika.ro