Putin, care a reiterat ca nu exista militari rusi in Ucraina, in pofida dovezilor contrare ale conducerii ucrainene, a fost sfidator in ultimele zile cu privire la dreptul Moscovei de a-si proteja interesele in tara. Respectatul cotidian italian La Repubblica a relatat ca, intr-o conversatie cu Barroso, Putin a remarcat: "Daca vreau, iau Kievul in doua saptamani".
Comentariile sale, relatate de Barroso colegilor la summitul UE de saptamana trecuta, au aparut in timp ce NATO intentioneaza sa construiasca o noua forta de reactie rapida de pana la 4.000 de militari care sa poata ajunge in Europa de Est in 48 de ore pentru a raspunde unei posibile agresiuni rusesti.
Agresiv si in trecut
Liderul rus a fost la fel agresiv si atunci cand a fost intrebat de un reporter al BBC daca "regreta crimele din Ucraina". Incercand sa se apere, a replicat in rusa. "Care este scopul si sensul operatiunii militare din prezent din est? Si ce a determinat escaladarea activitatilor lor", a spus presedintele. "Ele au fost determinate de faptul ca trupele ucrainene asediaza zone civile si trag direct in zone rezidentiale. Aceasta este ceea ce multe state, inclusiv in Europa, prefera sa nu observe, din nefericire", a adaugat presedintele, citat de MEDIAFAX.Presedintele a fost clar iritat de confruntare, oprindu-l pe translator in mijlocul propozitiei la un moment dat, pentru a-i raspunde reporterului direct in engleza.
Citeste si Putin ameninta: Rusia este o mare putere nucleara
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
REVIEW Poco M8 Pro: telefonul midrange care le are (aproape) pe toate
Sursa: start-up.ro
-
Vrei să mănânci mai sănătos? Cu ce poți înlocui uleiul rafinat din rețetele tale
Sursa: garbo.ro
-
Adio, iubirea mea: mesaje de despărțire pentru când doare prea mult
Sursa: kudika.ro