"O victima a exploziei produse la gara in 29 decembrie a murit in aceasta noapte la spitalul din Volgograd, iar numarul mortilor a ajuns la 18", a declarat pentru agentia Interfax un purtator de cuvant al Ministerului local pentru Situatii de Urgenta, Dmitri Ulanov.
Aceeasi sursa a adaugat ca bilantul atentatului de luni impotriva unui troleibuz a ajuns la 15 morti.
Un bilant precedent anunta 31 de morti: 17 morti in urma exploziei de duminica de la gara centrala din fostul Stalingrad si 14 morti in urma celei de luni dimineata, produsa la o ora de varf, intr-un troleibuz, scrie MEDIAFAX.
Presedintele Vladimir Puti a ordonat consolidarea masurilor de securitate in toata Rusia dupa aceste atentate, nerevendicate si atribuite unor kamikaze, cu aproape o luna inaintea deschiderii Jocurilor Olimpice de iarna de la Soci.
Kremlinul a facut din aceste jocuri o prioritate nationala si a investit miliarde de dolari in infrastructura la Soci pentru a pregati aceasta statiune balneara situata la poalele Caucazului.
Liderul rebeliunii islamiste din Caucaz, Doku Umarov, a facut apel, in iulie, intr-o inregistrare video, la atacuri pentru a impiedica "prin toate mijloacele" desfasurarea Jocurilor Olimpice.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Italia introduce detenția pe viață pentru femicid
Sursa: kudika.ro