Washingtonul si Moscova, care intentioneaza sa organizeze o conferinta de pace pe tema Siriei, au intensificat tonul in ultimele zile. In contextul in care statele occidentale vor sa le ofere arme insurgentilor sirieni, Vladimir Putin a avut o atitudine foarte ofensiva.
"Cred ca toata lumea va fi de acord cu faptul ca nu trebuie sustinuti oameni care nu doar ca isi omoara inamicii, ci si le mananca organele in fata camerelor de luat vederi", a spus Putin, referindu-se la o inregistrare video in care un insurgent sirian eviscera un militar.
"Rusia nu incalca nicio norma; le cerem partenerilor nostri sa procedeze in acelasi fel", a insistat Putin, a carui tara alimenteaza cu armament regimul Bashar al-Assad si isi rezerva posibilitatea de a-i oferi rachete S-300, scrie MEDIAFAX.
La randul sau, Casa Alba a acuzat regimul sirian ca a depasit "o linie rosie" utilizand arme chimice.
Vladimir Putin va avea o intrevedere bilaterala si cu presedintele Frantei, François Hollande, inainte de inceperea summitului G8 din Lough Erne.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro