"Indemn partile sa declare imediat incetarea focului, inainte ca alte zeci de mii de persoane sa fie ucise sau ranite", a declarat Inaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului Navi Pillay.
"Crimele continua la niveluri excesiv de ridicate, cu peste 5.000 de decese documentate in fiecare luna incepand din iulie si 27.000 de decese suplimentare incepand de la 1 decembrie", a precizat ea, subliniind ca numarul real al persoanelor ucise ar putea fi mult mai mare.
Cel mai mare numar de decese documentate a fost inregistrat in regiunile rurale de la periferia Damascului (17.800) si in Homs (16.400), urmate de regiunile Alep (11.900), Idlib (10.300), Deraa (8.600), Hama (8.100), Damasc (6.400) si Deir ez-Zor (5.700).
Marea majoritate a cazurilor documentate de ONU sunt barbati, dar expertii nu au reusit sa stabileasca o distinctie intre combatanti si civili.
Varsta victimelor nu figureaza in aproximativ trei sferturi din randul deceselor semnalate. Insa ONU a reusit sa constate decesele a cel putin 6.561 de minori, dintre care cel putin 1.729 de copii sub zece ani, scrie MEDIAFAX.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 12–18 ianuarie 2026 – Claritate, echilibru și decizii...
Sursa: garbo.ro
-
Umilită în fața tuturor la Survivor 2026! Gestul Larisei Uță care a declanșat...
Sursa: kudika.ro