Comisia Europeana (CE) nu poate impune o procedura de numire a procurorului general si a procurorului sef al DNA si tine de autoritatile romane sa-si asume responsabilitatile ce le revin in aceasta chestiune, a declarat miercuri Mark Gray, purtator de cuvant al CE, dupa ce Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anuntat devansarea calendarului din procesul de avizare a propunerilor ministrului interimar al justitiei, Victor Ponta.
Potrivit oficialului european, "CSM are un rol clar in procesul nominalizarii procurorilor sefi si CE crede ca CSM-ului trebuie sa i se dea posibilitatea sa-si exercite responsabilitatea care ii revine", scrie realitatea.net.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Adrian și Vlad Iliescu, Atelierele Ilbah: ”din nemulțumire se naște evoluția...
Sursa: start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Etalare Tarot Luna Plină în Rac din 3 ianuarie 2026: ce adevăr emoțional iese...
Sursa: garbo.ro
-
11 Ianuarie, al doilea portal 111 din 2026: poarta prin care doar cei...
Sursa: kudika.ro