Reprezentativa de fotbal a Romaniei a invins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), selectionata Bosniei-Hertegovina si a obtinut a doua victorie in grupa D de calificare la Campionatul European din 2012.

• Cum s-a desfasurat meciul?

In minutul 9, Sapunaru a executat un aut de la margine, Muresan a inscris cu o lovitura de cap de langa portarul Hasagici, insa arbitrul a anulat golul pe motiv ca Sapunaru a aruncat gresit, informeaza MEDIAFAX

In minutul 20, Dzeko, plecat din ofsaid, ii paseaza lui Misimovici, care inscrie, insa golul a fost anulat de central, desi asistentul Daniel Warnmark lasase jocul sa continue. Imediat dupa ce Misimovici a trimis mingea in poarta, fanii bosniaci au aprins mai mult torte.

In minutul 30, Sanmartean a lovit bara transversala cu un sut de la 10 metri.

Romania a deschis scorul in minutul 37, cand, dupa o centrare a lui Razvan Rat de pe partea stanga, Mutu a reluat din cadere, de la 7 metri in dreapta portarului.

In minutul 40, Romania si-a marit avantajul, dupa ce Rat a centrat de pe partea stanga, iar Marica a reluat din alunecare de la cinci metri in poarta goala.

In minutul 45, Gabriel Torje l-a faultat fara minge pe Medunjanin, acesta parasind terenul pe targa, el fiind transportat ulterior la spital.

Scorul final, 3-0, a fost stabilit in minutul 55, de Ciprian Marica, care recupereaza o minge la 25 de metri, trece de un fundas bosniac si inscrie cu un lob de la 16 metri peste Hasagici.

In minutul 90+5, Sapunaru a ratat un penalti, dictat dupa ce Torje a fost faultat de Misimovici. Spectatorii au fost cei care au scandat numele lui Sapunaru dupa ce arbitrul a dictat penalti.

Romania: 12. Tatarusanu - 21. Sapunaru, 4. Tamas, 13. Papp, 3. Rat - 11. Torje, 8. Muresan, 15. Bourceanu, 19. Sanmartean (22. Tanase '63) - 10. Mutu (17. Surdu '83), 9. Marica (18. Alexe '87). Antrenor: Razvan Lucescu.

Bosnia-Hertegovina: 1. Hasagici - 13. Mujdza, 5. Mravaci, 4. Spahici, 16. Lulici - 6. Rahimici, 18. Medunjanin (14. Ibisevici '46) - 8. Pjanici, 10. Misimovici, 17. Ibricici (7. Stilici '64) - 11. Dzeko (9. Muslimovici '64). Antrenor: Safet Susici.

Care era meniul Simonei Halep înainte de un meci extrem de...